Boligmarkedet for villaer i maj 2012

Boligsidens markedsindeks viser, hvordan det går med prisudviklingen på boligmarkedet.
Nedenfor har vi samlet informationer om salgspriser, salgstid og nedslag på de enkelte kommuner.

Du kan nemt finde informationer om netop den kommuner, der interesserer dig, ved at klikke i søgefeltet.

Salgspris i maj 2012

KommuneKvm-prisMåneds
stigning
Års
stigning
Albertslund---
Allerød16.6022,10%-16,84%
Assens6.639-4,83%-22,26%
Ballerup16.857-1,97%-9,77%
Billund7.9564,32%2,29%
Bornholm5.428-8,55%-12,50%
Brøndby15.001-5,15%-20,65%
Brønderslev7.2957,38%-4,11%
Dragør22.820-0,27%-14,45%
Egedal15.7826,16%-7,90%
Esbjerg10.7415,04%-3,72%
Fanø---
Favrskov10.281-0,49%-19,14%
Faxe7.354-7,14%-12,71%
Fredensborg16.758-0,25%-4,50%
Fredericia9.891-11,76%-9,98%
Frederiksberg---
Frederikshavn9.1132,00%12,89%
Frederikssund12.9332,08%-10,65%
Furesø21.397-4,60%-8,30%
Faaborg-Midtfyn6.980-0,71%-11,22%
Gentofte27.8902,34%-6,02%
Gladsaxe21.2974,24%-12,91%
Glostrup---
Greve15.2112,38%-14,61%
Gribskov11.4008,91%-13,91%
Guldborgsund5.7997,24%-7,80%
Haderslev7.017-3,22%-20,01%
Halsnæs9.7716,05%-13,90%
Hedensted7.9815,02%-17,24%
Helsingør16.7201,09%-16,43%
Herlev18.1567,05%-9,82%
Herning9.2122,45%-4,59%
Hillerød15.4193,23%-5,79%
Hjørring8.0423,21%17,54%
Holbæk9.050-3,36%-18,20%
Holstebro8.7356,20%-11,19%
Horsens10.440-2,20%-6,77%
Hvidovre17.042-1,68%-15,91%
Høje-Taastrup14.7190,11%-7,50%
Hørsholm22.8272,21%-9,61%
Ikast-Brande8.0770,91%-13,02%
Ishøj13.034-3,88%-23,08%
Jammerbugt6.6535,04%-17,10%
Kalundborg8.5885,88%12,14%
Kerteminde10.244-1,94%3,54%
Kolding9.927-0,73%-16,92%
København24.219-1,21%-5,33%
Køge12.6247,34%-8,49%
Langeland5.10128,03%-14,85%
Lejre11.2513,46%6,26%
Lemvig---
Lolland3.5606,76%-36,22%
Lyngby-Taarbæk23.462-2,12%-10,73%
Læsø---
Mariagerfjord8.2276,72%-1,47%
Middelfart9.6931,83%-20,54%
Morsø---
Norddjurs7.1320,72%4,28%
Nordfyns7.167-4,69%3,37%
Nyborg---
Næstved7.745-4,22%-24,17%
Odder11.467-0,67%-14,17%
Odense12.3161,07%-6,58%
Odsherred6.021-4,42%-20,30%
Randers9.612-3,25%-3,39%
Rebild8.3317,74%21,61%
Ringkøbing-Skjern5.990-11,56%-8,82%
Ringsted11.093-1,57%-9,95%
Roskilde16.568-4,17%-8,85%
Rudersdal23.682-0,82%-8,80%
Rødovre17.777-4,98%-14,29%
Samsø---
Silkeborg11.4223,38%-12,19%
Skanderborg13.141-0,04%-11,20%
Skive6.235-6,06%-14,99%
Slagelse9.027-1,80%-6,89%
Solrød16.2505,49%-6,22%
Sorø8.645-12,77%-17,18%
Stevns7.88720,07%-20,35%
Struer7.7274,38%-0,25%
Svendborg10.3661,52%8,27%
Syddjurs9.5040,47%-13,57%
Sønderborg8.019-0,04%-13,14%
Thisted6.7292,09%-6,84%
Tønder5.3253,91%-6,04%
Tårnby18.2213,90%-8,04%
Vallensbæk18.021-0,89%-11,44%
Varde7.040-8,87%-2,05%
Vejen6.7852,84%-6,95%
Vejle9.968-2,65%-10,93%
Vesthimmerland5.8671,55%-1,54%
Viborg9.2011,58%-4,52%
Vordingborg6.4855,15%-14,03%
Ærø---
Aabenraa7.836-0,19%-2,19%
Aalborg11.3420,69%0,58%
Aarhus18.0381,88%-3,24%

Salgstid i maj 2012

KommuneSalgstidMåneds
stigning
Års
stigning
Albertslund---
Allerød1447,85%-15,82%
Assens35213,65%39,70%
Ballerup195-8,29%23,22%
Billund2222,48%3,88%
Bornholm178-9,56%-19,60%
Brøndby204-0,24%57,90%
Brønderslev262-0,70%23,11%
Dragør2250,51%16,65%
Egedal129-2,24%-14,20%
Esbjerg187-4,45%42,19%
Fanø---
Favrskov194-4,88%58,94%
Faxe34118,97%82,00%
Fredensborg195-4,91%23,59%
Fredericia1963,55%50,43%
Frederiksberg---
Frederikshavn2717,25%47,47%
Frederikssund21211,32%-1,68%
Furesø16120,39%14,35%
Faaborg-Midtfyn246-2,65%27,86%
Gentofte170-6,50%53,75%
Gladsaxe131-2,70%60,76%
Glostrup---
Greve1841,44%39,98%
Gribskov179-15,49%-12,69%
Guldborgsund4055,80%41,70%
Haderslev3411,26%85,47%
Halsnæs176-4,24%11,53%
Hedensted267-3,12%69,73%
Helsingør159-22,09%11,02%
Herlev169-14,27%82,60%
Herning186-3,88%6,05%
Hillerød16014,53%11,88%
Hjørring224-1,84%9,22%
Holbæk27212,31%5,08%
Holstebro170-0,86%-32,39%
Horsens21610,52%-1,09%
Hvidovre149-5,12%13,94%
Høje-Taastrup191-7,73%54,57%
Hørsholm164-15,78%8,91%
Ikast-Brande160-20,85%-9,76%
Ishøj23634,28%79,72%
Jammerbugt273-5,95%12,82%
Kalundborg2864,53%4,15%
Kerteminde27961,94%42,68%
Kolding220-3,70%16,61%
København150-1,10%77,30%
Køge24613,61%45,92%
Langeland30912,41%135,15%
Lejre2393,12%36,82%
Lemvig---
Lolland35239,54%37,00%
Lyngby-Taarbæk1251,91%43,30%
Læsø---
Mariagerfjord308-11,29%14,85%
Middelfart2218,70%-14,57%
Morsø---
Norddjurs2683,05%-4,63%
Nordfyns288-0,52%27,53%
Nyborg---
Næstved2347,12%33,72%
Odder22610,27%-0,90%
Odense193-10,23%15,05%
Odsherred23231,73%24,15%
Randers211-4,79%18,94%
Rebild2307,43%-6,24%
Ringkøbing-Skjern204-9,50%-4,54%
Ringsted23514,10%24,22%
Roskilde1904,48%16,36%
Rudersdal170-4,50%48,22%
Rødovre141-6,57%60,43%
Samsø---
Silkeborg24320,41%16,66%
Skanderborg277-2,93%49,98%
Skive176-20,13%-2,65%
Slagelse2816,30%28,37%
Solrød191-17,52%74,42%
Sorø26323,65%24,09%
Stevns235-17,30%47,81%
Struer269-2,22%-3,21%
Svendborg2667,95%29,92%
Syddjurs257-5,15%12,62%
Sønderborg187-8,82%-33,62%
Thisted2084,68%-11,86%
Tønder2821,38%14,60%
Tårnby1192,49%48,77%
Vallensbæk13632,33%-18,60%
Varde23915,34%15,33%
Vejen217-22,55%-2,82%
Vejle2508,36%15,79%
Vesthimmerland264-4,52%41,36%
Viborg191-0,09%-8,57%
Vordingborg29919,53%22,04%
Ærø---
Aabenraa2419,38%16,78%
Aalborg178-5,77%22,91%
Aarhus171-0,15%12,74%

Nedslag i maj 2012

KommuneNedslag
Kvm -pris
Måneds
stigning
Års
stigning
Albertslund---
Allerød1.1632,50%159,11%
Assens7638,88%93,31%
Ballerup1.2367,71%84,69%
Billund52925,78%83,46%
Bornholm472-11,54%25,33%
Brøndby680-25,15%15,46%
Brønderslev477-10,68%42,76%
Dragør1.215-3,70%116,64%
Egedal8856,38%177,93%
Esbjerg391-6,96%49,68%
Fanø---
Favrskov679-6,22%88,33%
Faxe1.21777,14%250,57%
Fredensborg986-15,09%57,09%
Fredericia780-5,79%138,49%
Frederiksberg---
Frederikshavn636-0,78%69,69%
Frederikssund812-10,58%4,84%
Furesø1.4217,34%43,23%
Faaborg-Midtfyn747-7,10%166,42%
Gentofte2.190-15,82%65,64%
Gladsaxe1.5840,33%96,30%
Glostrup---
Greve1.041-3,16%54,55%
Gribskov9408,80%40,15%
Guldborgsund7799,38%58,12%
Haderslev679-11,78%115,33%
Halsnæs597-6,64%53,92%
Hedensted82718,62%147,86%
Helsingør1.168-6,62%-2,00%
Herlev1.398-12,09%178,78%
Herning533-10,89%55,01%
Hillerød1.0021,61%72,23%
Hjørring578-3,40%21,31%
Holbæk910-27,45%44,75%
Holstebro448-19,85%50,77%
Horsens6817,11%43,41%
Hvidovre1.709-3,36%142,48%
Høje-Taastrup1.010-5,63%48,35%
Hørsholm1.241-18,07%-4,48%
Ikast-Brande432-19,76%243,16%
Ishøj79415,36%46,36%
Jammerbugt634-13,56%203,06%
Kalundborg8181,36%69,43%
Kerteminde7715,73%33,84%
Kolding617-7,56%74,93%
København1.32920,89%81,10%
Køge74410,97%-5,85%
Langeland763-14,86%427,46%
Lejre8646,37%50,57%
Lemvig---
Lolland56310,14%142,80%
Lyngby-Taarbæk1.664-6,18%4,10%
Læsø---
Mariagerfjord619-1,54%225,76%
Middelfart729-8,55%40,30%
Morsø---
Norddjurs62919,12%69,48%
Nordfyns557-19,72%128,92%
Nyborg---
Næstved588-8,75%52,42%
Odder673-4,49%23,66%
Odense881-6,08%115,23%
Odsherred7736,92%77,36%
Randers7379,66%85,81%
Rebild605-9,52%90,72%
Ringkøbing-Skjern63018,54%160,37%
Ringsted799-1,67%65,76%
Roskilde975-2,55%30,78%
Rudersdal1.739-3,52%-14,54%
Rødovre1.08715,70%73,29%
Samsø---
Silkeborg1.27836,00%68,06%
Skanderborg1.04811,69%169,92%
Skive49511,01%169,42%
Slagelse677-11,00%60,52%
Solrød855-15,46%4,25%
Sorø725-14,46%13,26%
Stevns76034,67%91,37%
Struer655-3,68%174,80%
Svendborg615-20,96%7,66%
Syddjurs8017,87%99,39%
Sønderborg506-25,65%82,56%
Thisted375-17,09%57,54%
Tønder50523,29%109,42%
Tårnby723-12,66%0,41%
Vallensbæk94425,13%86,05%
Varde543-13,88%197,40%
Vejen514-13,37%177,52%
Vejle9050,22%85,48%
Vesthimmerland53217,20%338,50%
Viborg826-5,55%154,84%
Vordingborg77824,97%10,32%
Ærø---
Aabenraa6535,96%184,41%
Aalborg597-10,42%61,68%
Aarhus9812,77%69,34%

Læs mere

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Afstemning


Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646