København (Foto: Boligsiden.dk)
København. Foto: Boligsiden.dk
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Bolighandel   25. november 2018   ·   2 MIN

Lejlighedssalget falder i de største byer, men stiger i de mellemstore

Der bliver solgt færre ejerlejligheder i Danmark i år sammenlignet med sidste år. Udviklingen i landets største byer trækker salget ned, mens de mellemstore byer trækker den anden vej.

De fire største byer i Danmark tegner sig for mere end halvdelen af ejerlejlighedsmarkedet, og derfor er udviklingen på markederne i København, Aarhus, Odense og Aalborg afgørende for, om salget på landsplan går op eller ned.

Boligsiden.dk’s handelstal for oktober viser, at de store byer i øjeblikket kan fremvise nedadgående salgskurver, når vi sammenligner årets første 10 måneder med samme periode sidste år. På landsplan er salget 11 procent under 2017-niveau.

”Når vi analyserer udviklingen i salget af ejerlejligheder, skeler vi til, hvad der sker i de store byer, og vi må konstatere, at salget falder markant. I København, Aarhus og Aalborg er handelsaktiviteten væsentligt under niveau sammenlignet med de seneste tre år, som har været en helt ekstraordinær periode, der fulgte i kølvandet på, at renten faldt til et historisk lavt niveau i starten af 2015,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.dk, og fortsætter:

”Sammenligner vi i stedet med 2014, er salget i København i de to år stort set identiske, mens 2018-salget i Aarhus og Aalborg er henholdsvis 25 og 14 procent højere. På landsplan er salget nu 21 procent højere end i 2014.”

Stigning i mellemstore byer

Mens salget af ejerlejligheder falder i de store byer, stiger det i en række af de byer, der størrelsesmæssigt følger lige efter landets største. Således er salget steget i Randers, Vejle, Horsens og Roskilde.

”Der er opstået nye markeder for ejerlejligheder i flere af de mellemstore byer, og tager vi for eksempel Vejle og Roskilde, er salget nu dobbelt så højt som for fem år siden. Købernes præferencer, bylivet og byggeriet ændrer sig. De mellemstore byer er kommet på landkortet for ejerlejligheder, og vil man bo i etageejendom, så tilbyder de et billigere alternativ, og det er med til at trække handelsaktiviteten en anden vej end den, udviklingen i de store byer løber lige nu,” siger Birgit Daetz.

Udvikling i antallet af ejerlejlighedshandler i landets 10 største byer

KommuneAntal salg jan-okt 2017Antal salg jan-okt 2018Ændring
København5.9034.900-17%
Aarhus1.9171.663-13%
Odense536499-7%
Aalborg980808-18%
Esbjerg237234-1%
Randers2202399%
Kolding8271-13%
Horsens1041084%
Vejle1651798%
Roskilde3343525%
Hele landet17.46815.507-11%

(Kilde: Boligsiden.dk)

Kategorier

Bolighandel