Hus / Villa (Foto: Emil Boje - Boligsiden.dk)
Foto: Boligsiden.dk.
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Bolighandel   11. september 2018   ·   2 MIN

Her har køberne sværest ved at finde nyt hus

Er du på jagt efter et hus, er der ikke lige gode muligheder for at finde drømmeboligen i alle landets kommuner, og søger du på Københavns vestegn, er der kun meget lidt at vælge imellem. Det viser en ny opgørelse fra Boligsiden.dk.

Hvis du er på jagt efter et hus, har du nok også en drøm om, at huset skal ligge i et bestemt område. Er det område på den københavnske vestegn, kan det blive ekstraordinært svært at få drømmen om et huskøb opfyldt.

Ifølge en ny opgørelse fra Boligsiden.dk er det i fem kommuner på vestegnen, der er færrest huse til salg i forhold til det samlede antal huse i kommunen.

”Kører du en tur i Vallensbæk, Albertslund, Hvidovre, Brøndby eller Glostrup, kan du risikere ikke at se et eneste til salg-skilt. I forhold til det samlede antal huse i disse kommuner er der ikke ret mange til salg, så der er meget lidt at vælge imellem, og derfor kan det være svært at finde et hus, der passer til dine ønsker og behov. Vil du have et hus syd for København, er mulighederne bedre, hvis du kigger i Stevns, Faxe eller Køge,” siger Birgit Daetz, der er boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden.dk.

Vær godt forberedt

I det hele taget er det godt at have et åbent sind, når det kommer til boligkøb. For det er sjældent, at et hus kan opfylde drømme om lav pris, god beliggenhed, indflytningsklarhed, stor have, indkøbsmuligheder og institutioner på én gang.

”Et huskøb er altid det muliges kunst, og det er sjældent, at du kan få opfyldt alle dine ønsker på én gang. Et af de parametre det giver rigtig god mening at slække på er beliggenheden, for jo længere du bevæger dig væk fra byerne, jo flere huse har du typisk at vælge mellem inden for dit budget,” siger Birgit Daetz og fortsætter:

”Konkurrencen om husene i kommunerne med lavt udbud er ekstremt høj, og derfor handler det om, at du som køber er forberedt til tænderne, når du ser på et hus. Du skal vide, hvad du vil have, og du skal have finansieringen på plads på forhånd, så du kan slå til hurtigt, hvis du finder det hus, du vil have.”

De 10 kommuner der har det laveste udbud i forhold til det samlede antal huse ligger alle i Københavns-området. Omvendt er der flest huse til salg på Læsø, Langeland og i Struer, hvor mere end fem procent af husene i kommunen er til salg.

Top 10: Laveste udbud i forhold til samlet antal huse

KommuneSamlet bestand af huseUdbudte huseUdbud ift. bestand
Vallensbæk3.543361,02%
Albertslund3.556381,07%
Hvidovre8.1191111,37%
Brøndby4.538631,39%
Glostrup3.052471,54%
Greve12.5282021,61%
Gladsaxe9.3991631,73%
Allerød6.8141211,78%
Herlev3.883691,78%
Tårnby8.3031501,81%

(Kilde: Boligsiden.dk)

Top 10: Højeste udbud i forhold til samlet antal huse

KommuneSamlet bestand af huseUdbudte huseUdbud ift. bestand
Læsø953778,08%
Langeland5.6593025,34%
Struer6.1663155,11%
Kalundborg13.3666304,71%
Assens12.3675824,71%
Frederikshavn17.3948054,63%
Thisted13.5006094,51%
Syddjurs11.9465204,35%
Hjørring18.7278154,35%
Jammerbugt12.2125294,33%

(Kilde: Boligsiden.dk)

LÆS OGSÅ: Flere lejligheder til salg: Udbuddet stiger til højeste niveau i seks år

Kategorier

Bolighandel
Udbud