Sommerhus. Foto: Boligsiden.dk
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Boligpriser   28. august 2018   ·   3 MIN

Så lang tid skal du udleje sommerhuset for at tjene købet hjem

Hvis du er på jagt efter et sommerhus, kan udlejning i nogle uger om året være med til at få budgettet til at gå op. Boligsiden.dk har regnet ud, hvor i landet du hurtigst kan tjene pengene på dit sommerhuskøb hjem.

Går du og sysler med planer om at købe et sommerhus? Så har du sikkert også overvejet, hvordan du skal få råd til det. Ét er, at du kan låne 75 procent af købssummen i dit realkreditinstitut og resten i banken. Noget andet er, om du skal bruge sommerhuset selv, eller om du skal leje det ud for at tjene nogle af dine penge hjem igen.

På baggrund af sommerhuspriser fra Boligsidens Markedsindeks og priser for sommerhusudlejning fra Feline.dk, har Boligsiden.dk hjulpet dig lidt på vej. Her får du en oversigt over, hvor mange uger du i forskellige sommerhusområder skal leje sommerhuset ud for at tjene købet hjem.

”Hvis du hurtigst muligt vil tjene sommerhuskøbet hjem, skal du købe sommerhus i Rødby på Lolland, hvor du skal leje sommerhuset ud i 116 uger, lidt over to år, for at tjene hele købssummen hjem. Køber du derimod i Hornbæk, skal du være noget mere tålmodig. Her skal du leje ud i 382 uger, mere end syv år, før dit køb er tjent hjem,” siger Birgit Daetz, boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden.dk.

Se sommerhuse til salg i hele Danmark.

Du må ikke udleje hele året

I praksis vil det dog tage noget længere tid at tjene købet hjem uanset, hvor i landet du køber. For reglerne for udlejning af sommerhuse siger, at du fra 1. november til udgangen af februar maksimalt må leje sommerhuset ud i ni uger. Desuden kan du maksimalt tjene 40.000 kroner skattefrit om året.

”Begge restriktioner forlænger den tid, det tager at tjene sommerhuskøbet hjem, ligesom der sikkert er nogle uger om året, hvor du selv vil bruge sommerhuset, eller hvor du ikke kan finde lejere. Det er nok også de færreste, der regner med at tjene alle pengene hjem på udlejning. Men holder du dig omkring 40.000 kroner i lejeindtægt om året, kan det i nogle tilfælde være nok til at betale både afdrag og renter til bank og realkreditinstitut, så du reelt sidder i dit eget sommerhus uden udgifter. Beregningerne kan derfor især bruges som indikator på, hvor i Danmark du skal vende blikket, hvis du er særlig interesseret i at få reduceret egne udgifter til sommerhuset,” siger Birgit Daetz.

Mangel på sommerhuse til udlejning

Beslutter du dig for at leje dit sommerhus ud, så har du rigtig gode chancer for at finde lejere, og udlejningsbranchen skriger på at få flere sommerhuse til udlejning. Tidligere på året slog direktør i Feriehusudlejernes Brancheorganisation Carlos Villaro Lassen fast, at branchen ikke kan matche efterspørgslen, og derfor er udlejningsbureauerne hele tiden på jagt efter nye udlejningshuse.

Den efterspørgsel kan komme dig som køber til gode, påpeger Birgit Daetz.

”Tidligere på året lavede vi en afstemning på Boligsiden.dk, hvor vi spurgte vores brugere, om de ville leje deres sommerhuse ud. 44 procent svarede, at det ville de gerne. Der er altså stor vilje til at leje ud, og drømmer du om at købe et sommerhus, kan en lejeindtægt være det, der kan få budgettet til at gå op, og det behøver på ingen måde at udelukke, at du selv kan bruge det.”

Herunder kan du se, hvad det i gennemsnit koster at leje et sommerhus, og hvad den gennemsnitlige købspris i samme område er. Se også, hvor mange uger du skal udleje for at tjene pengene hjem igen.

Udlej sommerhuset og tjen pengene hjem igen

PostnummerLejepriser pr uge (kr.)Gennemsnitlig salgspris (kr.)Antal uger man skal leje ud
Hornbæk8.6963.323.177382
Henne6.7341.968.396292
Blåvand7.4542.098.250281
Fanø5.7991.502.609259
Blokhus7.0301.793.931255
Rørvig7.2841.833.525252
Odder6.1731.523.878247
Gilleleje7.2121.763.548245
Hvide Sande5.5471.340.584242
Ringkøbing6.5251.534.689235
Juelsminde6.0481.356.322224
Dronningmølle7.8161.749.041224
Karrebæksminde5.0751.125.116222
Strøby6.1991.362.395220
Rømø5.9601.297.976218
Kalundborg4.9301.051.266213
Thisted5.6351.163.246206
Vordingborg4.273863.973202
Vejby8.8551.788.268202
Græsted7.7471.531.823198
Hjørring6.8641.349.405197
Slagelse5.9151.139.463193
Nørre Nebel5.4861.040.346190
Knebel7.1801.347.860188
Rønde5.8711.098.923187
Haderslev6.5981.217.481185
Løkken6.8711.243.076181
Sjællands Odde5.8511.049.161179
Ulfborg6.9801.240.571178
Hemmet4.498792.422176
Nykøbing Sj6.6631.148.029172
Ebeltoft7.4151.257.980170
Oksbøl5.903986.079167
Otterup6.8751.097.910160
Sæby6.119952.724156
Højby7.0431.074.894153
Hals5.336806.507151
Væggerløse7.4731.054.641141
Nexø8.2051.147.418140
Hadsund5.668791.516140
Storvorde4.606637.080138
Vig6.305860.965137
Glesborg7.704964.402125
Frederiksværk12.8681.535.332119
Rødby6.066704.067116

(Kun de postnumre, hvor der har været minimum 50 udlejninger og 30 handler per år, er med i tabellen. Lejepriser er 2018-priser, mens de gennemsnitlige salgspriser er fra 2017, idet lejepriser typisk bliver fastsat året før. Udlejer man sit sommerhus gennem et udlejningsbureau, betaler man typisk 30 procent af lejeindtægten til bureauet. Kilde: Boligsiden.dk og Feline.dk)

Relaterede artikler

30. October 2018
En ny afstemning blandt brugerne på Boligsiden.dk viser, at 65 procent har oplevet, at en...
27. October 2018
Nye tal fra Boligsiden.dk viser, at der blot er solgt ét sommerhus mere i 3. kvartal i år...

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Afstemning

Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646