Villa. Foto: Boligsiden.dk
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Markedsindeks   8. august 2018   ·   3 MIN

Huspriserne stiger i 65 kommuner

Priserne på huse er det seneste år steget i to ud af tre af landets kommuner. Det viser nye tal fra Boligsidens Markedsindeks for juli måned. Se top 10 over kommuner, hvor prisstigningen er størst.

For første gang i 2010’erne koster en kvadratmeter hus i Danmark mere end 14.000 kroner. Det viser nye tal fra Boligsidens Markedsindeks for juli. Tallene viser samtidig, at det ikke blot er priserne i de store byer, der trækker gennemsnittet op. For i juli kunne hussælgere i to ud af tre af landets kommuner få mere for deres huse, end de kunne i juli sidste år.

”Det er markant, at priserne stiger i 65 kommuner. Men det er lige så vigtigt at bemærke, at priserne falder i blot 12 kommuner. Det er ekstraordinært få. Til sammenligning var der for fem år siden en negativ udvikling i 35 kommuner. Priserne stiger i alle dele af landet, og det er en udvikling, der er god for Danmark,” siger Kasper Fredløv Sonberg, der er boligøkonom hos Boligsiden.dk.

Mens priserne stiger i 65 kommuner og falder i 12, er de i de resterende 21 kommuner enten uændrede eller kan ikke indgå i beregningerne på grund af for få handler.

Størst prisstigninger i udkantsområder

Når vi ser nærmere på, hvilke kommuner der oplever de største prisstigninger, er listen præget af kommuner i yderområder i forskellige dele af landet.

”Der er højkonjunktur i Danmark, beskæftigelsen er rekordhøj, og renten på boliglån er lav. Derfor er der stor efterspørgsel på huse. Det så vi først effekterne af i de store byer, og de effekter har spredt sig til flere kommuner. Nu er de så også kommet til de yderste områder af landet som for eksempel Vestjylland og Bornholm. Den udvikling er positiv for de områder, der tidligere havde svært ved at tiltrække nye beboere til deres huse,” siger Kasper Fredløv Sonberg.

De eneste sjællandske kommuner i top 10 er Rudersdal og Solrød henholdsvis nord og syd for København.

”Der været gang i handelsaktiviteten de seneste år lige nord for København og på Københavns vestegn. Som konsekvens af det er priserne steget, og derfor er det logisk, at køberne begynder at kigge på huse i kommuner som Rudersdal og Solrød, der ligger i næste række lidt længere væk fra hovedstaden. Den bevægelse begynder vi nu at se på priserne.”

Øvrige nøgletal:

  • Kvadratmeterpriserne på ejerlejligheder er faldet 0,5 procent fra juni til juli, så prisen nu er 27.669 kroner i gennemsnit. Prisen er steget på landsplan det seneste år med 8,5 procent.
  • Den gennemsnitlige salgstid på ejerlejligheder i Region Sjælland er faldet 17 procent den seneste måned, så den nu er 95 dage. Det er første gang i dette årti, at den er under 100 dage.
  • Det koster nu 15.679 kroner i gennemsnit at købe en kvadratmeter sommerhus i Danmark. Det er et fald på 1,6 procent den seneste måned og en stigning på 4,9 procent det seneste år.

Top 10: Største prisstigninger på huse

KommunePris pr. kvm. juli 2017 (kr.)Pris pr. kvm. juli 2018 (kr.)Ændring i %
Struer5.9907.62627,30%
Faaborg-Midtfyn7.1428.34816,90%
Frederikshavn9.28810.84916,80%
Bornholm6.6307.61214,80%
Norddjurs6.2657.13113,80%
Brønderslev7.1758.13413,40%
Rudersdal28.59032.35213,20%
Solrød20.36122.97712,80%
Aabenraa6.8047.63312,20%
Tønder4.4785.01512,00%

(Tabellen viser de kommuner med størst stigning i priserne på villaer og rækkehuse fra juli 2017 til juli 2018. Kun kommuner med minimum fem handler i hver af de seneste tre måneder er med i beregningerne. Kilde: Boligsiden.dk.)

Salgspriser på villaer og rækkehuse i juli 2018

RegionPris pr. kvm. juli 2017 (kr.)Ændringer seneste måned i %Ændringer seneste år i %
Hele landet14.0310,44,5
Hovedstaden25.3230,75,4
Midtjylland12.437-0,33,7
Nordjylland9.8150,94,9
Sjælland12.23714,9
Syddanmark10.1680,13,2

(Kilde: Boligsidens Markedsindeks)

Relaterede artikler

17. August 2018
Huse i Danmark bliver nu solgt til over to millioner kroner i gennemsnit, men ligger din...
12. August 2018
Vil du forhandle rabat på dit huskøb, så er Region Syddanmark blevet det sted, hvor du får...

 

Læs mere

Dyrt eller billigt: Det koster et hus i din kommune
17. august 2018   ·   2 MIN

10 huse der er værd at køre en time for
14. august 2018   ·   2 MIN

Rabatten på huse er mindst i Syddanmark
12. august 2018   ·   1 MIN

Boligluksus: Se Danmarks dyreste rækkehuse til salg
7. august 2018   ·   2 MIN

Ny ejendomsvurdering kan gøre ondt på husejerne
5. august 2018   ·   1 MIN

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Mest læste

Afstemning

Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646