Villa. Foto: Boligsiden.dk
Villa. Foto: Boligsiden.dk
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Pressemeddelelser   20. juli 2018   ·   3 MIN

Salget af huse stiger markant – men kun uden for de store byer

FØRSTE HALVÅR 2018. I syv af landets kommuner er salget af huse steget mere end 20 procent i forhold til første halvår af 2017. Til gengæld falder handelsaktiviteten i København og omegn samt i Aarhus. Det viser nye handelstal fra Boligsiden.dk for første halvdel af 2018.

Når vi taler om boligsalg, forventer vi nærmest per automatik, at landets største byer har de største vækstrater, og at provinsen halter uhjælpeligt bagefter. Men sådan er det ikke i virkeligheden.

For mens antallet af salg falder i København og omegn og i Aarhus, stiger antallet af handler med mere end 20 procent i syv af landets andre kommuner. Det viser nye handelstal fra Boligsiden.dk for første halvår af 2018.

”Når salget i og omkring de store byer falder, er det, fordi priserne er blevet så høje, at en del købere må vælge andre alternativer. Det kommer kommuner til gavn, hvor priserne er lavere, men det betyder ikke, at den store vækst i Norddjurs, Hjørring og Gribskov alene skyldes faldet i København og Aarhus. Det er bare blevet mere attraktivt at købe hus uden for de store byer,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør og boligøkonom hos Boligsiden.dk.

Samlet set er der solgt tre procent flere villaer og rækkehuse i den første halvdel af i år sammenlignet med samme periode sidste år.

LÆS OGSÅ: Hussalget slår rekord: Maj måned er årtiets bedst sælgende

God udvikling for Danmark

Ser vi nærmere på listen over kommuner, hvor stigningen i salget er størst, er den præget af områder med priser i den lavere ende af spektret. De lave priser tiltrækker købere, der vil have meget hus for deres penge og som har en forventning om, at priserne stiger.

”Når der er højkonjunktur, og familiernes økonomier er gode, er der flere, der tør tage en chance og forlade det sikre job i én af de store byer for at finde arbejde eller starte egen virksomhed. Det er blevet mere almindeligt at flytte til yderområderne, og det betyder flere vedligeholdte og nyrenoverede huse, og det smitter af på boligpriserne i de områder. Den udvikling er god for Danmark,” siger Birgit Daetz.

Størst stigning på Fyn

Modsat udviklingen i hovedstaden er Fyn den landsdel, hvor det går allerbedst. Her er salget steget med ni procent i perioden, og husene bliver solgt som varmt brød i kommuner som Nyborg, Faaborg-Midtfyn, Assens, Nordfyns og Kerteminde.

”Renterne er lave, og der er stor optimisme på boligmarkedet. Det giver flere råd til, og mod på, at købe et hus. Nogle flytter internt i kommunerne, og andre flytter folk til andre kommuner – for eksempel de fynske. Det betyder ikke nødvendigvis, at Fyn er begyndt at trække horder af københavnere over Storebælt, men der er en generel tendens til, at der bliver handlet mere i de billige områder af Danmark og færre i de dyre,” siger Birgit Daetz.

Top 10: Her er hussalget steget mest

KommuneFørste halvår 2017Første halvår 2018Stigning i procent
Norddjurs14418629,20%
Hjørring22828926,80%
Gribskov20826125,50%
Nyborg11614424,10%
Brønderslev14818323,60%
Holbæk32840523,50%
Kolding37845520,40%
Faaborg-Midtfyn25430018,10%
Silkeborg42850518,00%
Vejen17820917,40%

(Tabellen viser antallet af solgte villaer og rækkehuse i første halvår i 2017 og 2018. Kun kommuner hvor der var 100 handler i første halvår af 2017 er med i opgørelsen. Kilde: Boligsiden.dk)

Antal hussalg fordelt på regioner

RegionFørste halvår 2017Første halvår 2018Ændring i procent
Hovedstaden6.0195.672-5,80%
Midtjylland5.6465.9054,60%
Nordjylland2.4912.6556,60%
Sjælland4.3044.5465,60%
Syddanmark5.1995.5977,70%
Hele landet23.65924.3753,00%

(Kilde: Boligsiden.dk)

Ændring i handelsaktivitet i første halvår 2018 sammenlignet med samme periode sidste år

Relaterede artikler

22. August 2018
Antallet af solgte ejerlejligheder i 2018 ligger ikke blot under sidste års niveau....
22. June 2018
Der blev solgt 4.712 villaer og rækkehuse i Danmark henover maj måned. Det er det højeste...

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Afstemning

Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646