Sommerhus (Foto: Boligsiden.dk)
Foto: Boligsiden.dk
Skrevet af Ahn Line Woo Shing Hai
Journalist
GEM ARTIKEL    Udbud   8. april 2018   ·   2 MIN

Nu stiger udbuddet af sommerhuse

Der er nu 11 procent flere sommerhuse til salg i Danmark end for blot en måned siden, viser nye udbudstal fra Boligsiden.dk. Sommerhussæsonen er dermed for alvor skudt i gang.

Selvom temperaturen er langt fra sommerlig, præger årets varmeste årstid takterne på boligmarkedet, hvor sommerhussæsonen er skudt i gang. Udbuddet af sommerhuse til salg har ramt 11.315 styks, og det betyder, at der er tale om en stigning på 11 procent henover den seneste måned. Det viser nye udbudstal fra Boligsiden.dk.

At der er kommet flere sommerhuse at vælge imellem for landets sommerhuskøbere, gælder i alle af landets regioner. Den største månedlige stigning ses i Region Hovedstaden, hvor der er kommet 20 procent flere sommerhuse til salg. I de øvrige regioner er der tale om stigninger på mellem 7,8 og 11,6 procent.

Stor lyst til at sælge

I forhold til udbuddet på samme tidspunkt sidste år er der imidlertid tale om et fald. På landsplan gælder det, at der nu er fire procent færre sommerhuse til salg.

”Faldet skyldes, at der i løbet af det seneste år er blevet gjort et ordentligt indhug i udbudsmassen. Der er kort og godt blevet solgt en masse sommerhuse, og når vi nu ser, at udbuddet er steget markant siden sidste måned, er det både et udtryk for sæson, men også for en stor lyst til at sælge,” siger Birgit Daetz, der er boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden.dk.

Fritidsboliger til salg april 2018

RegionAntal udbudtÆndring ift. seneste månedÆndring ift. seneste år
Hele landet11.31510,9%-4%
Hovedstaden1.28420%1%
Sjælland2.59511,6%-3,6%
Midtjylland2.65411%-4,9%
Nordjylland2.6728,6%-2,6%
Syddanmark2.1107,8%-7,9%
(Opgørelsen dækker over det aktuelle udbud af fritidsboliger. Tallene er trukket 3. april 2018. Kilde: Boligsiden.dk)

Drømmer du om at sidde i dit eget sommerhus, når solens stråler for alvor lægger sig over Danmark? Her kan du se hele udbuddet af sommerhuse til salg lige nu.

Kategorier

Udbud

Relaterede artikler

3. April 2018
Alene i januar og februar blev der sat 641 nye byggegrunde til salg i Danmark....
1. April 2018
For prisen på landets dyreste villa i udbud kan man købe 283 af de billigste huse, der er...

 

Læs mere

Markant flere sætter boligen til salg
4. april 2018   ·   3 MIN

Markant dyk: Laveste udbud af sommerhuse i seks år
2. marts 2018   ·   3 MIN

Her får du havudsigt for under en million kroner
12. januar 2018   ·   2 MIN

Kæmpe herskabslejlighed er nu Danmarks dyreste
9. januar 2018   ·   2 MIN

Mange flere nye huse til salg i 2017
7. januar 2018   ·   1 MIN

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Mest læste

Nye tal: Boligsalget i markant opbremsning
20. april 2018   ·   3 MIN
Her bor de danske singler
18. april 2018   ·   3 MIN

Afstemning

Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646