Illustrationsfoto: Boligsiden.dk
Skrevet af Ahn Line Woo Shing Hai
Journalist
GEM ARTIKEL    Salgstid   15. april 2018   ·   1 MIN

Her er forskellen i salgstiden på sommerhuse og villaer mindst

Salgstiden er henover den seneste måned steget på villaer og rækkehuse, mens den er faldet på sommerhuse. I enkelte kommuner er forskellen nu minimal mellem fritids- og helårshuse.

Henover marts måned er salgstiden på villaer og rækkehuse steget knap tre procent, mens den for landets sommerhuse er faldet en anelse. Generelt er der dog stadig stor forskel på de to boligtyper, idet det i gennemsnit tager 180 dage at sælge en villa eller et rækkehus, mens det tilsvarende antal dage for sommerhuse er 323 på landsplan. Det viser Boligsiden.dk’s salgstal for marts måned.

”Der er dog en række kommuner, hvor forskellen i salgstiden for sommerhuse og almindelige huse bliver mindre og er tæt på at krydse. I fem områder er den gennemsnitlige forskel i salgstiden nu under to måneder. Det er ret unikt,” siger Birgit Daetz, der er boligøkonom og kommunikationsdirektør hos Boligsiden.dk.

Mindst er forskellen i Lolland Kommune, hvor det blot tager otte dage længere at finde en køber til en villa eller et rækkehuse end til et sommerhus. De øvrige kommuner i top fem er Gribskov, Næstved, Odsherred og Frederikssund, hvor forskellen ligger på mellem 20 og 53 dage.

Omvendt er forskellen størst i kommunerne Aalborg og Norddjurs, hvor det tager henholdsvis 368 og 244 dage længere at sælge et sommerhus.

Top 10: Mindst forskel i salgstid mellem fritidshuse og villaer/rækkehuse

KommuneSalgstid i dage - fritidshuseSalgstid i dage - villaer/rækkehuseForskel i dage
Lolland3723648
Gribskov18616620
Næstved21718533
Odsherred24619551
Frederikssund18813553
Slagelse25919762
Vordingborg22815969
Varde32125170
Guldborgsund30923970
Ringkøbing-Skjern33426371
(Tabellen viser forskel i salgstiden mellem fritidshuse og villaer/rækkehuse. Forskellen er opgjort i dage. På landsplan lyder forskellen på 144 dage. Kilde: Boligsiden.dk)

Kategorier

Salgstid

Relaterede artikler

24. June 2018
I Glostrup Kommune tager det i gennemsnit mindre end en måned at sælge en lejlighed, mens...
17. May 2018
Landets to største byer, København og Aarhus, er dominerende på markedet for...

 

Læs mere

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Afstemning

Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646