Sommerhus (Foto: Boligsiden.dk)
Foto: Boligsiden.dk
Stefanie Mather
PR- og kommunikations-medarbejder
Skrevet af Stefanie Mather
PR- og kommunikations-medarbejder
GEM ARTIKEL    Sommerhus   23. marts 2018   ·   2 MIN

Her er der mest rift om sommerhusene

Sommerhussæsonen er skudt i gang, og særligt de sjællandske postnumre langs havet er populære. Det er her, det går allerstærkest med at sælge sommerhuse, men også en lille jysk overraskelse er blandt de eftertragtede fritidshuse, viser en ny opgørelse fra Boligsiden.dk.

Vintergækker og erantisser er begyndt at blomstre overalt i det danske land, og det er et tidligt tegn på, at foråret er på vej. Når forårets lune omfavner os, begynder mange at tænke på sommeraftener i et sommerhus.

Boligsiden.dk fejrer, at sommerhussæsonen er ved at banke på døren ved at kigge tilbage på, hvordan sommerhussalget forløb det forgangne år.

Beliggenhed og vand er afgørende

Boligsiden har analyseret samtlige 1500 danske postnumre og kan nu afsløre, hvor der er allermest rift om sommerhusene.

Førstepladsen indtager 8250 Egå med en gennemsnitlig salgstid på kun 77 dage. At lige netop Egå løber med sejren kommer ikke som en overraskelse, fortæller Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.dk.

”Den helt centrale beliggenhed tæt på Aarhus og vandet er afgørende for, at Egå er det sommerhusområde, hvor det går hurtigst med at sælge sommerhuse,” siger hun.

Også Faxe Ladeplads, Liseleje og Vejby er blandt de postnumre, hvor sommerhusene dårligt når på markedet, før de er solgt.

Se listen over postnumre med kortest salgstid her:

1. 8250 Egå – 77 dage
2. 4654 Faxe Ladeplads – 101 dage
3. 3360 Liseleje – 106 dage
4. 3210 Vejby – 128 dage
5. 3310 Ølsted – 128 dage
6. 3300 Frederiksværk – 144 dage
7. 3230 Græsted – 154 dage
8. 3080 Tikøb – 155 dage
9. 3370 Melby – 165 dage
10. 4070 Kirke Hyllinge – 166 dage
11. 3250 Gilleleje – 168 dage
12. 3390 Hundested – 171 dage
13. 4243 Rude – 172 dage
14. 4581 Rørvig – 172 dage
15. 3220 Tisvildeleje – 179 dage

(Klik på postnumrene for at se, hvilke sommerhuse der er til salg netop nu)

Generelt har de eftertragtede sommerhusområder to ting til fælles – de ligger på Sjælland, og så er de i første parket til havet.

”Med undtagelse af 3080 Tikøb ligger samtlige postnumre på listen ud til vandet. Og vand er en afgørende faktor, når danskerne kigger efter sommerhuse. Der er masser af skønne sommerhusområder, hvor der ikke er adgang til havet, men de er ikke nær så populære,” siger Birgit Daetz.

Flest købte sommerhus i Nykøbing Sjælland

Hvis man vender øjnene fra salgstiderne og i stedet tager et kig på, hvor der bliver solgt allerflest sommerhuse, ser listen anderledes ud. Her topper Nykøbing Sjælland, efterfulgt af EbeltoftGillelejeVæggerløse og Jægerspris.

(Klik på bynavnene for at se, hvilke sommerhuse der er til salg)

Søg i tabellen for at finde det sommerhusområde, du er interesseret i at vide mere om:

Placering salgstidNavnHovedPostNrKvm prisSalgstidBeregningsgrundlag
1Egå825030280,67117730
2Faxe Ladeplads465412565,112610115
3Liseleje336026117,026610638
5Ølsted331013141,678412873
4Vejby321022023,2251128174
6Frederiksværk330017716,8249144125
7Græsted323018019,22415496
8Tikøb308016418,390115519
9Melby337014055,664116580
10Kirke Hyllinge407011817,512716682
11Gilleleje325019964,0896168199
12Hundested339021389,390817152
14Rørvig458123694,721717261
13Rude424317439,653917215
15Tisvildeleje322034605,614117962
16Vordingborg476011401,092218942
18Nexø373014197,551119055
17Jægerspris363011923,3569190181
19Nykøbing Sj450015163,6278191261
20Højby457315299,1927192123
21Slangerup355015521,44519317
22Dronningmølle312020555,403819683
23Hornbæk310030777,3494202100
24Vig456012422,5622204101
27Grenaa850013916,395820635
26Fårevejle454017381,4162206110
25Blokhus949219588,559520679
28Højslev78409493,772620931
29Sjællands Odde458315272,4134210124
30Strøby467116551,503921338
31Præstø472011418,813522727
32Kerteminde530019615,92522918
33Hejls609414979,210623233
34Asnæs455014164,66823447
35Pandrup949014893,434523433
36Rønde841013505,156123749
37Farsø96409237,226224266
40Aakirkeby372010801,445424637
38Otterup545017198,9862246100
39Ringkøbing695017442,1707246158
41Skibby405012186,179825368
42Korsør422012749,164325636
44Spøttrup786010272,827325928
43Saltum949317712,446925943
45Hirtshals985021612,999426126
46Gørlev428110616,32126345
47Væggerløse487311965,9089265191
48Faaborg560021037,820226924
49Karrebæksminde473619660,0504270109
50Malling834021264,418727224
51Bogense540013098,828927315
52Odder830020256,851628596
53Orø43057921,799828624
54Assens561016647,587128819
55Stege478012998,975728954
56Frørup587114586,775329015
57Slagelse420014257,8873293114
58Eskebjerg45936835,492529477
59Ebeltoft840014925,5009296226
60Knebel842016741,7603298104
61Skagen999026850,38929818
62Middelfart550018696,986630118
63Silkeborg860015094,899430415
64Allingåbro896111905,318230921
65Store Fuglede448011290,092431551
66Struer760010353,649432025
67Hemmet68939965,133332186
68Stubbekøbing485011101,022832125
69Føllenslev459114086,108432334
70Blåvand685718818,5908325161
71Kalundborg440013226,818932887
72Rødby49709839,792333366
73Thisted770012881,544133566
74Fjerritslev969011447,13633930
75Hadsund95609883,0633344137
76Hals93709706,1156344163
77Ålbæk998215882,17534535
78Børkop708019691,433734747
79Vejers Strand685318003,608534746
80Idestrup48729868,988735027
81Fårvang88829510,632335221
82Storvorde92807700,555335350
84Grevinge45718114,196535755
85Tranekær595312941,490635737
83Glesborg858511999,710735781
86Hvide Sande696014661,6112359119
87Juelsminde713016599,749136187
88Løkken948014961,9359363135
89Henne685422456,226336967
90Roslev78708664,801537933
91Jerup998113211,152438020
92Brovst946010915,326738322
93Holbæk43009374,9741384102
94Sæby930013077,158939157
96Oksbøl684011397,034139752
95Hjørring980016752,874539755
97Aabenraa620013592,24739833
98Billund719018692,824539922
99Bindslev988118205,430940717
100Haderslev610013949,881140957
101Humble593213794,102841036
102Dannemare49837488,308142035
103Hurup Thy77608650,350342116
104Sydals647011912,16842455
105Nørre Nebel683011471,970544178
106Bogø By47939096,63544220
107Løgstør96709013,730944444
109Ulfborg699012214,09946976
108Rømø679215630,469646961
110Allinge377014040,997747836
111Harboøre767310728,950949343
112Lemvig762011855,338750526
113Gedser48747989,842351127
114Fanø672019009,683351483
115Vestervig77709696,906351526
116Toftlund65207369,14152226
117Vinderup783010830,796454128
118Læsø994011325,524955429
119Broager631012560,705857215
120Nakskov49006785,4157615

OBS: Hvis det ønskede postnummer ikke kan søges frem, skyldes det, at tabellen kun viser solgte sommerhuse pr. postnumre, hvor der har været minimum 15 handler det seneste år.

Kategorier

Sommerhus

Relaterede artikler

21. September 2018
Hvorfor ikke bygge selv? På Boligsiden.dk er der over 4.000 helårsgrunde til salg, og...
20. June 2018
Der er stor forskel på, hvor lang vej danskerne har, når de skal i sommerhus. En ny...

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Afstemning

Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646