Villavej (Foto: Boligsiden.dk)
Villavej (Foto: Boligsiden.dk)
Skrevet af Morten Larsen
GEM ARTIKEL    Bolighandel   20. januar 2018   ·   3 MIN

Hele Danmarks boligmarked: Det lysner over Fyn

Boligsiden.dk undersøger tendenserne på boligmarkedet i Danmark og udgiver én artikel for hver af de 11 landsdele. I dag ser vi nærmere på Fyn, hvor særligt Svendborg og Odense sikrer, at boligpriserne samlet har været i vækst med over 16 procent i løbet af de seneste fem år.

Artiklen her er den sjette i temaet ”Hele Danmarks Boligmarked”, hvor Boligsiden.dk zoomer ind på boligmarkedet i landets 11 landsdele. Der bliver fokuseret på forhold, der er særlige for det specifikke område samt den seneste udvikling i priser, salgstal og udbud. Artikelrækken bliver løbende publiceret henover de kommende måneder.

”Alt hvad der ligger tæt på vandet i Svendborg er i høj kurs. Første række af huse ned til vandet er klart dyrere end anden række.”

Sådan siger Jens Storm, der er indehaver, ejendomsmægler og valuar hos Home i Svendborg. Det er netop i den by, at man kan konstatere den største fremgang for det fynske boligmarked i det seneste år.

Her er den sydfynske by sprunget mere end 12 procent frem til en kvadratmeterpris på over 11.000 kroner, hvilket kun overgås af Odense, der også går frem og ligger på en sikker førsteplads med over 15.000 kroner i kvadratmeterpris i gennemsnit på villaer og rækkehuse.

Generelt er det gået i den rigtige retning og skal man i dag kunne kalde sig fynbo, skal man betale 16 procent mere per kvadratmeter for en bolig, end man skulle i 2012. En måling fra december 2012 viser, at der på hele Fyn i den måned blev handlet bolig for 276 millioner kroner. En måling for december 2017 viser at tallet nu er mere end fordoblet til over 568 millioner kroner.

En fremgang der primært ses i øens to største kommuner, Svendborg og Odense.

”Netop opsvinget i priserne på disse byer bekræfter en tendens, vi ser hele tiden. Det er byerne med den gode infrastruktur, der tiltrækker køberne. Med den nye motorvej mellem Odense og Svendborg kan man jo nemt arbejde i Odense – men bo i naturskønne Svendborg,” forklarer Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.dk.

Svendborg tilbyder natur og kultur

Den vurdering bakker Jens Storm op om, men han tilføjer, at netop det sydfynske øhav også har evnet at tiltrække folk fra eksempelvis København, da byen, foruden naturen, også har meget at tilbyde på det kulturelle område.

”Vi har fået spillesteder og festivaler og faktisk bliver der holdt, hvad der svarer til én koncert per dag året rundt. Vi har meget kultur, uden at det bliver en storby, og det betyder også noget,” forklarer han.

Egentlig kom opsvinget til Sydfyn allerede i 2015, men her var der også en del boliger i udbud, der samlet set trak i den forkerte retning.

”I 2015 havde vi stadig en del sælgere, der hang i markedet. Deres huse kunne ikke sælges, da de ville have for meget, typisk for at komme af med deres gæld. I dag er der et bedre flow, fordi folk er mere realistiske, når de fastsætter pris,” siger Jens Storm.

Noget kunne tyde på at man oplever noget tilsvarende på resten af Fyn. Sammenligner man tal fra 2012 og 2017, viser det, at mængden af nye boliger i salg er steget med over 27 procent.  Samme måling viser videre, at den samlede mængde boliger i udbud er faldet med 11 procent.

Et kig i spåkuglen for 2018 tegner lyst for boligmarkedet på Sydfyn – og Fyn generelt. Det er noget helt andet, der kan bekymre Jens Storm.

”Min frygt for 2018 kunne godt være, at vi ejendomsmæglere ender med at konkurrere på vores salær, når vi skal kapre boliger, vi kan sælge – i stedet for at konkurrere på tilfredshed, salgstid og initiativer, som vi plejer,” siger han.

Se det aktuelle udvalg af boliger til salg på Fyn via linket her.

Fakta om Fyn
- Landsdelen dækker kommunerne Odense, Svendborg, Middelfart, Kerteminde, Nyborg, Nordfyn, Faaborg-Midtfyn, Assens og Langeland.

- Landsdelen grænser op mod Vest- og Sydsjælland mod øst og Sydjylland mod vest.

- Indbyggere i fjerde kvartal af 2017: 496.093 (tal fra Danmarks Statistik).

10 nøgletal for boligmarkedet i Østsjælland i oktober 2012 og oktober 2017 (villaer og rækkehuse)

*Nøgletal
20122017Ændring i %
Salgspris, kr. per m2
8.979
10.30516,4%
Salgstid, dage24519719,3%
Solgte, antal21332753,5%
Solgte, kr.276.099.968568.765.001106,0%
Salgsprocent66.0%66,7%0,6%
Nedslag, kr. per m2824574-30,3%
Udbud, antal4.4343.911-11,8%
Nye til salg, antal23229527,2%
Udbudspriser, kr. per m211.18911.7334,86%
Liggetider, dage699368-47,4%

*Alle nøgletal er hentet fra Boligsiden.dk’s udbudsstatistik, Boligsiden.dk’s opgørelse af handelsaktivitet og fra Boligsidens Markedsindeks.

Relaterede artikler

9. September 2017
Der er kun små 30 kilometer mellem Sjælland og Fyn, og under én kilometer fra Fyn til...
21. April 2017
I første kvartal af 2017 er der solgt over 10.000 huse. Det er første gang siden...

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Mest læste

Flere familier bor sammen
24. april 2018   ·   3 MIN
Her er Danmarks bedst sælgende vejnavn
29. april 2018   ·   2 MIN
Frygt for ny prisboble blandt boligkøberne
27. april 2018   ·   3 MIN

Afstemning

Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646