Hus / Villa (Foto: Emil Boje - Boligsiden.dk)
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Bolighandel   23. april 2017   ·   1 MIN

Boligsalg: Hovedstaden halter efter resten af landet

Nye tal fra Boligsiden.dk viser, at der har været en stor stigning i antallet af bolighandler i det første kvartal af 2017. Stigningen er størst i Region Sjælland og mindst i Region Hovedstaden.

Det er som regel Region Hovedstaden, der løber med hæder og førstepladser, når der bliver sat rekorder på boligmarkedet, men de høje boligpriser i regionen skubber nu noget af markedet længere væk fra området omkring København.

Nye tal for første kvartal af 2017 viser, at boligsalget er steget i alle landets fem regioner, men at salget stiger mindre i Region Hovedstaden end i landets øvrige regioner. I forhold til samme periode sidste år er antallet af solgte boliger steget 12,5 procent i Region Hovedstaden og 17,5 procent i Region Sjælland, hvor stigningen er størst.

”Det høje prisniveau i de store byer gør det mere interessant for køberne at kigge efter egnede boliger andre steder i landet, og det gør, at vi nu ser tocifrede procentvise stigninger i alle landets regioner. Dykker vi ned i tallene, er det stadig i Region Hovedstaden, der er klart flest handler. Så selv om hovedstaden halter efter de andre regioner, er det bemærkelsesværdigt, at antallet af handler også her er steget mere end 10 procent,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.dk.

Der blev i første kvartal af 2017 solgt 17.516 boliger i hele landet. I forhold til første kvartal sidste år udgør det en stigning på 14 procent.

Antal solgte boliger i første kvartal per år

Region201220132014201520162017
Hele landet10.47410.66811.94416.37615.37217.516
Region Hovedstaden3.5163.7894.5646.5225.6756.385
Region Midtjylland2.3692.3072.4963.3693.2003.616
Region Nordjylland1.2101.1301.1121.5421.5211.720
Region Sjælland1.4601.5891.8072.2492.3312.739
Region Syddanmark1.9191.8531.9652.6942.6453.056

Kategorier

Bolighandel

Relaterede artikler

18. November 2017
Der er store forskelle på, hvor mange dage det tager at sælge et hus i Danmark. Den...
16. November 2017
På bare fem år er salget af byggegrunde til helårshuse fordoblet. Fra januar til oktober i...

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Mest læste

Afstemning


Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646