Hus / Villa (Foto: Emil Boje - Boligsiden.dk)
Skrevet af Simon Møbjerg Sørensen
Journalist
GEM ARTIKEL    Bolighandel   23. april 2017   ·   1 MIN

Boligsalg: Hovedstaden halter efter resten af landet

Nye tal fra Boligsiden.dk viser, at der har været en stor stigning i antallet af bolighandler i det første kvartal af 2017. Stigningen er størst i Region Sjælland og mindst i Region Hovedstaden.

Det er som regel Region Hovedstaden, der løber med hæder og førstepladser, når der bliver sat rekorder på boligmarkedet, men de høje boligpriser i regionen skubber nu noget af markedet længere væk fra området omkring København.

Nye tal for første kvartal af 2017 viser, at boligsalget er steget i alle landets fem regioner, men at salget stiger mindre i Region Hovedstaden end i landets øvrige regioner. I forhold til samme periode sidste år er antallet af solgte boliger steget 12,5 procent i Region Hovedstaden og 17,5 procent i Region Sjælland, hvor stigningen er størst.

”Det høje prisniveau i de store byer gør det mere interessant for køberne at kigge efter egnede boliger andre steder i landet, og det gør, at vi nu ser tocifrede procentvise stigninger i alle landets regioner. Dykker vi ned i tallene, er det stadig i Region Hovedstaden, der er klart flest handler. Så selv om hovedstaden halter efter de andre regioner, er det bemærkelsesværdigt, at antallet af handler også her er steget mere end 10 procent,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.dk.

Der blev i første kvartal af 2017 solgt 17.516 boliger i hele landet. I forhold til første kvartal sidste år udgør det en stigning på 14 procent.

Antal solgte boliger i første kvartal per år

Region201220132014201520162017
Hele landet10.47410.66811.94416.37615.37217.516
Region Hovedstaden3.5163.7894.5646.5225.6756.385
Region Midtjylland2.3692.3072.4963.3693.2003.616
Region Nordjylland1.2101.1301.1121.5421.5211.720
Region Sjælland1.4601.5891.8072.2492.3312.739
Region Syddanmark1.9191.8531.9652.6942.6453.056

Kategorier

Bolighandel

Relaterede artikler

4. August 2018
I 12 kommuner blev der solgt over 100 sommerhuse i løbet af første halvår 2018, men...
29. July 2018
En oversigt over boligsalget i København viser, at der i første halvår af 2018 blev solgt...

 

Læs mere

Det går stærkt på sommerhusmarkedet
19. august 2018   ·   1 MIN

Dyrt eller billigt: Det koster et hus i din kommune
17. august 2018   ·   2 MIN

Hvert fjerde hus bliver nu solgt på under en måned
15. august 2018   ·   2 MIN

10 huse der er værd at køre en time for
14. august 2018   ·   2 MIN

Størst og mindst: Se rekorderne på boligmarkedet
10. august 2018   ·   2 MIN

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Mest læste

Afstemning

Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646