75 % af boligkoeberne kigger efter bolig til under 2½ mio. kr. (Foto: David Buchmann - Boligsiden.dk)
Skrevet af Karen Møller Christensen
GEM ARTIKEL    Information   14. november 2016   ·   2 MIN

Oliefyr gør boligen billigere

Kan du holde varmen? Boliger med oliefyr er generelt billigere end boliger med naturgas.

Vintertiden er over os, og varmen bliver tændt i de danske hjem. For langt de fleste danskere er den primære varmekilde fx naturgas eller fjernvarme, men i mange boliger kommer varmen fra den meget dyrere olie. Det har betydning for boligens salgspris, viser tal fra Boligsiden.dk

Det seneste år har salgsprisen pr. kvadratmeter for boliger med oliefyr ligget klart lavere end for andre boliger på markedet. I Vest- og Sydsjælland, hvor der siden oktober 2015 har været solgt flest boliger med oliefyr, koster en kvadratmeter 6.182 kr., hvis boligen har oliefyr. Til sammenligning koster en bolig i samme region 8.798 kr. pr. kvadratmeter, hvis varmen kommer fra en anden energikilde. Samme tendens gør sig gældende på landsplan. I tabellen nedenfor ses prisen for de forskellige regioner.

”Det er ganske enkelt ikke attraktivt at have en bolig med oliefyr, ene og alene pga. prisen på en liter olie. Mange har skiftet deres oliefyr ud, fx i forbindelse med istandsættelse af boligen eller af hensyn til miljøet. Derfor ser vi ofte, at huse med oliefyr trænger til en kærlig hånd, og det trækker naturligvis salgsprisen ned,” siger kommunikationsdirektør hos Boligsiden.dk, Birgit Daetz.

En anden faktor er, at boliger med oliefyr ofte er bygget på et tidspunkt, hvor man prioriterede at have en mindre grundplan for sit hus, end det er tilfældet i dag. Dette er også med til at holde den gennemsnitlige salgspris nede på de olie-opvarmede huse.

Kun få olie-boliger på markedet

De dyre oliefyr er dog også stærkt på retur på det danske boligmarked. Det seneste år har der kun været udbudt ca. 3.200 boliger med oliefyr hos mæglerne herhjemme. Til sammenligning har der været ca. 64.000 boliger med andre energikilder til salg i samme periode.

TIP: Hvis du klikker på energimærke-ikonet i boligoversigten på Boligsiden.dk, kan du få konkrete forslag til energiforbedringer af boligen og tal på, hvad du kan spare om året

Tabel: salgspriser pr. m2 for boliger med/uden oliefyr

RegionMed oliefyrUden oliefyr
Bornholm5.7449.809
Fyn6.31611.126
København by26.32731.607
Københavns omegn34.78727.836
Nordjylland9.89611.089
Nordsjælland16.60920.425
Sydjylland6.17612.198
Vest- og Sydsjælland6.1828.796
Vestjylland6.21412.133
Østjylland19.05115.862
Østsjælland14.81220.503

Tabellen viser salgsprisen pr. kvadratmeter for boliger med og uden oliefyr i perioden oktober 2015 til oktober 2016.

Kategorier

Information
klima

Relaterede artikler

29. August 2017
En ny undersøgelse lavet af Boligsiden.dk viser, at andelen af udbudte huse med de...
1. December 2015
Selvom vi hellere vil have nyt køkken og bad, har mange alligevel planlagt en...

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Mest læste

Her er Danmarks hurtigst sælgende villavej
18. november 2017   ·   2 MIN
Så kom sommerhusene også med på bølgen
20. november 2017   ·   3 MIN
Hver femte kan maksimalt købe bolig for en million
23. november 2017   ·   2 MIN
Danskerne bruger flere penge på villalejligheder
19. november 2017   ·   1 MIN

Afstemning


Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646