Frivaerdierne er skrumpet til halvdelen (Foto: Hanne Jokumsen - Boligsiden.dk)
Skrevet af Anne-Mette Bache Jensen
GEM ARTIKEL    Bolighandel   18. april 2013   ·   2 MIN

Så meget koster standardhuset i din kommune

Den klassiske villa på 140 kvadratmeter koster et sted mellem 778.000 og 5,4 millioner kroner, viser tal fra Boligsiden.dk. Se, hvad standardhuset koster i din kommune.

 

Standardhuset er villaen på 140-kvadratmeter. Den slags er der mange af, og den slags er der stor efterspørgsel efter.

”Standardhuset er boligmarkedets svar på Big Mac-indexet: Her har vi en sammenlignelig størrelse på tværs af landet. Eller i hvert fald en tillempet sammenlignelig størrelse, for der er naturligvis forskel i stand og beliggenhed på de forskellige huse. Men på kommuneniveau giver det en meget god indikator for prisniveauet landet over”, siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør for Boligsiden.dk

Forskellen er da også til at føle på. I de billigste kommuner slipper man med under en million, og i den dyreste er man oppe over 5 millioner for de klassiske 140 kvadratmeter.

Standardhuset april 2013 (Boligsiden.dk)

De regionale forskellene er blevet mindre – kun Hovestaden stikker ud

Over tid er forskellen mellem landsdelene blevet mindre. Fra 2009 og til i dag er priserne i Region Midtjylland, Nordjylland, Sjælland, Syddanmark og landet som helhed nærmet sig hinanden og svinger kun et par tusind kroner i kvadratmeterpris. Kun Region Hovedstaden stikker markant ud fra billedet med kvadratmeterpriser, der ligger næsten 8.000 kr. over landsgennemsnittet.

”Når man ser på standardhuset, et landet delt op i to: Hovedstaden og resten af Danmark. Det er virkelig markant, fordi man kun ser på én type hus i én størrelse og i så store områder, som regionerne er – det får forskellene til at syne ekstra stor” siger Birgit Daetz, der fortsætter:

”Det er forventeligt, at priserne i Hovedstadsområdet ligger et stykke over landsgennemsnittet. Sådan er det altid, uanset hvordan markedet ellers bevæger sig. Det man ikke kan se, når man kun ser på regionerne, er, at priserne i fx Aarhus er på niveau med Region Hovedstaden som helhed.”

I dag koster standardhuset 2,5 millioner i Hovedstaden – og i Aarhus. Det er 1 million mere end landsgennemsnittet, der er på 1,5 millioner kroner.

 

Region Midtjylland kommer på linje med landsgennemsnittet

Ser man på den historiske udvikling for priserne på standardhuset, har Region Midtjylland rykket sig mest. I 2009 lå Midtjylland et stykke under gennemsnittet for både Sjælland og for hele landet, men i 2013 er Midtjylland kommet på niveau med Sjælland og næsten med hele landet.

Priserne for standardhuset har været ret stabile i Midtjylland, hvor de er faldet på Sjælland og i landet som helhed.

Find prisen for standardhuset i din kommune – brug søgefeltet 

RegionLandsdelKommunePris pr. 140 kvm i kr.Gns m2-pris i kr.
Hele landet1.565.70911.184
Region Hovedstaden2.505.57517.897
Bornholm912.0316.515
Bornholm912.0316.515
København by3.307.41723.624
Dragør3.739.72626.712
Frederiksberg
København3.267.65623.340
Tårnby2.667.83619.056
Københavns omegn2.945.14321.037
Albertslund
Ballerup2.773.08719.808
Brøndby2.663.89119.028
Gentofte5.385.92638.471
Gladsaxe3.391.85224.228
Glostrup
Herlev
Høje-Taastrup2.135.87115.256
Hvidovre2.840.08920.286
Ishøj2.432.39717.374
Lyngby-Taarbæk3.901.95127.871
Rødovre2.730.52919.504
Vallensbæk2.715.92619.399
Nordsjælland2.409.15417.208
Allerød2.637.33618.838
Egedal2.273.81216.242
Fredensborg2.368.94116.921
Frederikssund1.793.94012.814
Furesø3.225.97423.043
Gribskov1.744.83812.463
Halsnæs1.383.4379.882
Helsingør2.734.43819.532
Hillerød2.124.23815.173
Hørsholm3.376.03224.115
Rudersdal3.826.79927.334
Region Midtjylland1.495.46210.682
Østjylland1.730.83912.363
Aarhus2.467.49217.625
Favrskov1.541.58711.011
Hedensted1.307.8909.342
Horsens1.493.15710.665
Norddjurs1.218.3338.702
Odder1.769.23112.637
Randers1.408.29010.059
Samsø
Silkeborg1.618.81511.563
Skanderborg2.088.99314.921
Syddjurs1.433.03710.236
Vestjylland1.151.9738.228
Herning1.212.1428.658
Holstebro1.232.9228.807
Ikast-Brande1.283.6159.169
Lemvig802.7555.734
Ringkøbing-Skjern1.030.7967.363
Skive945.7856.756
Struer1.270.0629.072
Viborg1.225.6838.755
Region Nordjylland1.275.0239.107
Nordjylland1.275.0239.107
Aalborg1.677.76011.984
Brønderslev1.138.2828.131
Frederikshavn1.443.63710.312
Hjørring1.159.5758.283
Jammerbugt1.114.0347.957
Læsø
Mariagerfjord1.001.3457.152
Morsø1.005.0797.179
Rebild1.147.6538.198
Thisted1.067.4807.625
Vesthimmerland993.1717.094
Region Sjælland1.516.51710.832
østsjælland2.174.00115.529
Greve2.410.82017.220
Køge1.788.26712.773
Lejre1.625.60311.611
Roskilde2.292.65816.376
Solrød2.767.69519.769
Vest- og Sydsjælland1.261.1309.008
Faxe1.257.0708.979
Guldborgsund921.7346.584
Holbæk1.609.28311.495
Kalundborg1.319.7449.427
Lolland778.2985.559
Næstved1.282.5319.161
Odsherred1.200.3888.574
Ringsted1.476.04810.543
Slagelse1.421.30010.152
Sorø1.377.0469.836
Stevns1.701.64012.155
Vordingborg1.209.7828.641
Region Syddanmark1.327.5799.483
Fyn1.442.15110.301
Ærø913.8906.528
Assens1.203.9268.599
Faaborg-Midtfyn1.138.5628.133
Kerteminde1.348.7429.634
Langeland1.178.0188.414
Middelfart1.747.10312.479
Nordfyns1.121.9218.014
Nyborg1.300.8379.292
Odense1.765.34412.610
Svendborg1.687.85312.056
Sydjylland1.261.2379.009
Aabenraa1.037.4947.411
Billund1.136.7318.120
Esbjerg1.439.51110.282
Fanø
Fredericia1.704.37812.174
Haderslev1.055.0527.536
Kolding1.505.48110.753
Sønderborg1.160.3788.288
Tønder870.3226.217
Varde1.049.1467.494
Vejen1.179.8588.428
Vejle1.519.42510.853

Så meget kostede standardvillaen pr. kvadratemter 2009-2013

Standardvilla - prisudvikling (boligsiden.dk)

Relaterede artikler

18. December 2017
Indblik er i denne uge skrevet af Peter Jayaswal, direktør for Ejendomsfinansiering i...
9. December 2017
I en artikelserie ser Boligsiden.dk nærmere på boligmarkedet i Danmarks 11 landsdele....

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Mest læste

Afstemning


Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646