75 % af boligkoeberne kigger efter bolig til under 2½ mio. kr. (Foto: David Buchmann - Boligsiden.dk)
Skrevet af Anne-Mette Bache Jensen
GEM ARTIKEL    Bolighandel   18. marts 2013   ·   2 MIN

Standardhuset har ikke været billigere i mange år

Det gennemsnitlige parcelhus koster nu kun godt 11.100 kroner pr. kvadratmeter. Billigere har det ikke været de seneste fire år, hvor Boligsiden.dk har ført statistik over salgspriserne på boliger.

Det gennemsnitlige danske parcelhus på 140 kvadratmeter koster cirka 1½ mio. kr. Den gennemsnitlige kvadratmeterpris er dermed helt nede på godt 11.100 kroner, og lavere har den ikke været i mange år. Det fremgår af en statistik fra Boligsiden.dk.

”Vores tal er baseret på indberetninger fra ejendomsmæglerne. Og i de fire år vi har registreret salgsdata fra mæglerne, har kvadratmeterprisen på det, vi kalder Standardhuset, ikke været lavere”. Sådan siger Birgit Daetz, som er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.dk.

 

Men i virkeligheden skal man endnu længere tilbage for at finde så lave priser på Standardhuset, som er danskerens foretrukne boligform. Huset er omkring 140 kvadratmeter stort og er bygget fra 1960 og 30 år frem.

Laveste pris i syv år

”Eftersom boligpriserne toppede i 2007 – altså noget før krisens indtog – skal vi længere tilbage i tiden for at finde tilsvarende lave priser. Vi har imidlertid ikke de eksakte salgsdata alene for Standardhuset, men salgsprisen på Standardhuset ligger meget tæt op ad den gennemsnitlige kvadratmeterpris for alle solgte villaer og rækkehuse”, fortæller Birgit Daetz og fortsætter:

”Bruger vi salgsprisen per kvadratmeter som indikator af prisudviklingen – også for Standardhuset – skal vi tilbage til 3. kvartal 2005 for at finde salgspriser, der matcher dagens lave niveau. Kombineret med den utroligt lave rente, er det fordelagtig at købe bolig nu, hvis man er førstegangskøber. ”

 

Prisen for et Standardhus varierer, alt efter hvor i landet man befinder sig. Billigst er husene i Nordjylland og Sydjylland. Her ligger den gennemsnitlige salgspris pr. kvadratmeter i runde tal på 9.000 kroner. Dyrest er husene i København, hvor man skal slippe mere end det dobbelte – nemlig 23.000 kroner.

Se salgspriserne for Standardhuse i din kommune

RegionLandsdelKommunePris pr. 140 kvmGns pris pr. m2
Hele landet1.562.22311.159
Region Hovedstaden2.536.86018.120
Bornholm912.8996.521
Bornholm912.8996.521
København by3.291.42323.510
Dragør3.653.10826.094
Frederiksberg
København3.419.11124.422
TŒrnby2.680.47019.146
Københavns omegn2.936.12520.972
Albertslund
Ballerup2.801.34120.010
Brøndby2.574.69318.391
Gentofte5.566.99639.764
Gladsaxe3.316.40723.689
Glostrup2.703.68519.312
Herlev
Høje-Taastrup2.138.71515.277
Hvidovre2.685.19319.180
Ishøj2.503.41617.882
Lyngby-Taarbæk3.827.72627.341
Rødovre2.760.99719.721
Vallensbæk2.730.98919.507
Nordsjælland2.464.77517.606
Allerød2.751.21819.652
Egedal2.211.83215.799
Fredensborg2.404.18917.173
Frederikssund1.803.88012.885
Furesø3.174.43222.675
Gribskov1.760.31312.574
Halsnæs1.382.9299.878
Helsingør2.737.81619.556
Hillerød2.393.84717.099
Hørsholm3.997.43728.553
Rudersdal3.707.77526.484
Region Midtjylland1.487.97110.628
Østjylland1.723.25012.309
Aarhus2.476.82917.692
Favrskov1.527.41710.910
Hedensted1.308.1309.344
Horsens1.484.55410.604
Norddjurs1.264.6559.033
Odder1.707.08512.193
Randers1.386.2059.901
Samsø
Silkeborg1.678.19711.987
Skanderborg2.059.39314.710
Syddjurs1.465.19910.466
Vestjylland1.149.8758.213
Herning1.232.6288.804
Holstebro1.246.6808.905
Ikast-Brande1.286.2529.188
Lemvig806.1215.758
Ringkøbing-Skjern1.003.1147.165
Skive975.5036.968
Struer1.249.3908.924
Viborg1.192.5988.519
Region Nordjylland1.267.3379.052
Nordjylland1.267.3379.052
Aalborg1.624.12111.601
Brønderslev1.126.7978.049
Frederikshavn1.424.74510.177
Hjørring1.153.5768.240
Jammerbugt1.119.4117.996
Læsø
Mariagerfjord1.029.2567.352
Morsø981.8427.013
Rebild1.173.6908.383
Thisted1.060.9477.578
Vesthimmerland987.2157.052
Region Sjælland1.520.71510.862
Østsjælland2.164.20515.459
Greve2.403.56517.168
Køge1.796.30412.831
Lejre1.606.85411.478
Roskilde2.276.47016.261
Solrød2.732.09019.515
Vest- og Sydsjælland1.279.2329.137
Faxe1.329.7399.498
Guldborgsund912.6226.519
Holbæk1.646.39611.760
Kalundborg1.325.3659.467
Lolland818.6105.847
Næstved1.319.6939.426
Odsherred1.260.4639.003
Ringsted1.445.97310.328
Slagelse1.441.53510.297
Sorø1.373.4209.810
Stevns1.556.53811.118
Vordingborg1.128.6788.062
Region Syddanmark1.333.2559.523
Fyn1.445.87310.328
Ærø919.2166.566
Assens1.216.7328.691
Faaborg-Midtfyn1.162.0578.300
Kerteminde1.397.2199.980
Langeland1.242.7668.877
Middelfart1.806.68812.905
Nordfyns1.156.2788.259
Nyborg1.263.3529.024
Odense1.783.95312.743
Svendborg1.624.28111.602
Sydjylland1.270.2759.073
Aabenraa1.070.0417.643
Billund1.124.7238.034
Esbjerg1.423.88510.171
Fanø
Fredericia1.720.36012.288
Haderslev1.077.8987.699
Kolding1.505.74410.755
Sønderborg1.181.3538.438
Tønder871.5356.225
Varde1.051.6747.512
Vejen1.178.1548.415
Vejle1.518.08210.843

Relaterede artikler

13. June 2013
Boligsidens Markedsindeks har vist, at priserne på lejligheder og villaer og rækkehuse har...
12. June 2013
Det går rigtig godt med salget af ejerlejligheder. Antallet af solgte lejligheder er...

 

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Mest læste

Her er Danmarks hurtigst sælgende villavej
18. november 2017   ·   2 MIN
Så kom sommerhusene også med på bølgen
20. november 2017   ·   3 MIN
Hver femte kan maksimalt købe bolig for en million
23. november 2017   ·   2 MIN
Danskerne bruger flere penge på villalejligheder
19. november 2017   ·   1 MIN

Afstemning


Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646