Flere villaer sælges paa overbud - ogsaa i kommuner som Lolland og Thisted (Boligsiden.dk)
Skrevet af Henrik Nielsen
GEM ARTIKEL    Bolighandel   30. januar 2012   ·   2 MIN

Villaer over hele landet sælges over udbudsprisen

En række boligkøbere betaler mere, end der står på prisskiltet, når de køber villa. Ifølge tal fra boligsiden.dk betales op til 15 pct. mere end udbudsprisen. Fænomenet ses overalt i landet – også i kommuner som Silkeborg, Lolland, Roskilde og Kalundborg.

Selv om faldende boligpriser og banker, der er tilbageholdende med at låne penge til potentielle boligkøbere, er dagligdag, lader nogle købere sig ikke påvirke af den negative stemning. De går over sælgers udbudspris på villaen for at sikre sig drømmehuset.

Tal fra Boligsiden.dk viser nemlig nu, at der i en lang række af landets kommuner bliver handlet villaer til over udbudsprisen – for disse handler ligger salgsprisen helt op til 15 pct. over den seneste udbudspris.

Villaer handles til overbud over hele landet

”Hvis man nu skulle gå med den tro, at fænomenet kun eksisterer i og omkring storbyerne, hvor boligmarkedet har det bedst for øjeblikket, så tager man fejl. Det er udbredt i hele landet, og faktisk ser vi de største gennemsnitlige overbud i kommuner som Silkeborg og Lolland”, fortæller Birgit Daetz, kommunikationsdirektør hos boligsiden.dk.

15 pct. over prisen

I Silkeborg kommune betalte villakøberne, der købte på overbud, i gennemsnit 15 pct. over udbudsprisen. Her blev der i gennemsnit lagt knap 300.000 kr. oveni udbudsprisen, som var på knap 2 mio. kr. I Lolland kommune lå overbuddet på lidt over 100.000 kr. i gennemsnit, og udbudsprisen på knap 700.000 kr.

”Årsagen til at boliger handles til en pris, der ligger over udbudsprisen er oftest, at der er flere købere med i opløbet om en bolig, og at der afgives bud. Men det kan for eksempel også skyldes, at ejendommen har en helt speciel beliggenhed eller en ganske speciel indretning”, siger Birgit Daetz fra Boligsiden og slutter:

”Og så er der næppe tvivl om, at der er tale om købere, der har orden i økonomien samt, at de er meget målrettede i, hvad de går efter.”

Sådan gjorde vi

Forskellen i udbuds- og salgsprisen er beregnet på kommuneniveau for de kommuner, hvor der var mindst fem boliger, som blev handlet dyrere end udbudsprisen.

Der er set på boliger handlet i perioden 1.1.2011 til 30.1.2012.

Data er trukket den 30. januar 2012.

KommuneUdbudsprisSalgsprisForskelForskel i %
Silkeborg1.946.4282.243.375296.94715,3%
Lolland691.800794.000102.20014,8%
Roskilde2.383.1812.681.729298.54712,5%
Kalundborg1.257.7771.381.667123.8899,8%
Holbæk1.255.8331.359.167103.3338,2%
Holstebro1.573.3331.701.095127.7628,1%
Vejle1.880.8822.017.975137.0927,3%
Hele landet1.983.1632.111.443128.2806,5%
Frederikshavn931.571985.92054.3485,8%
Aarhus2.248.6252.379.007130.3825,8%
Favrskov1.276.2721.345.93669.6645,5%
Næstved1.452.8001.525.49372.6935,0%
Sønderborg1.274.1661.334.16760.0004,7%
Hvidovre2.146.4002.237.00090.6004,2%
Aalborg1.946.8572.026.14379.2864,1%
Gentofte4.521.2504.701.734180.4844,0%
København3.394.0553.507.470113.4153,3%
Køge2.093.3332.152.20258.8682,8%
Randers2.348.6662.403.93755.2702,4%
Viborg1.853.0001.883.00030.0001,6%

Relaterede artikler

13. June 2013
Boligsidens Markedsindeks har vist, at priserne på lejligheder og villaer og rækkehuse har...
12. June 2013
Det går rigtig godt med salget af ejerlejligheder. Antallet af solgte lejligheder er...

 

Læs mere

Unikke boliger: Køb et stykke Danmarkshistorie
17. februar 2018   ·   3 MIN

Her er flest huse til salg i mere end et år
15. februar 2018   ·   2 MIN

Vinter-OL på boligmarkedet: Se årets vindere
10. februar 2018   ·   3 MIN

Huskøb: Her er byggeårene der storsælger
9. februar 2018   ·   2 MIN

Salget af byggegrunde boomer
31. januar 2018   ·   2 MIN

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Mest læste

Huskøb: Her er byggeårene der storsælger
9. februar 2018   ·   2 MIN
Boligoptimismen spirer – men alle skal med!
5. februar 2018   ·   3 MIN
Nye tal: Stor ulighed på det danske boligmarked
13. februar 2018   ·   2 MIN
Salget af byggegrunde boomer
31. januar 2018   ·   2 MIN

Afstemning


Boligsidens presseservice

Boligsiden A/S
Kronprinsensgade 6, 2.
1114 København K
Telefon: 70 27 49 99
Mail: presse@boligsiden.dk
CVR: 12375646