Print
Af

Hussalget er steget med 60 procent på fem år

FØRSTE HALVÅR 2017. På bare fem år er salget af huse fra januar til og med juni måned steget med over 60 procent, og 12 kommuner har i perioden oplevet mere end en fordobling i antallet af hushandler. Det viser nye handelstal fra Boligsiden.dk.

Husene på det danske boligmarked skifter ejere hurtigere, end de har gjort længe, og på blot fem år er antallet af solgte huse steget eksplosivt. Det viser en opgørelse over boligsalget i første halvår fra 2012 og frem til i dag. Mens der fra januar og frem til 1. juli i år blev solgt 23.517 huse, lyder tallet for den tilsvarende periode tilbage i 2012 på 14.566 handler. Der er dermed tale om en stigning på 61 procent.

”Generelt er der tale om en bemærkelsesværdig udvikling i samtlige af landets regioner. Stigningerne i salget ligger på mellem 41 procent i Region Nordjylland og hele 92 procent i Region Sjælland, der indtager en klar førsteplads som det område, hvor stigningen har været mest markant,” siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.dk.

Hun henviser til en generel vækst på hele boligmarkedet som årsag til, at vi ser et så højt bundniveau for selv de regioner, der har oplevet de mindste stigninger. Den primære grund til udviklingen i Region Sjælland er derimod mere specifik.

”København er uden tvivl motoren i salget. De høje priser i hovedstaden rykker ved grænsen for, hvor langt folk er villige til at flytte væk, så længe det vel at mærke er i pendlerafstand til byen. Søger du en bolig med plads til en familie og et livslangt perspektiv, får du alt andet lige mere for pengene i provinsen, og som priserne skyder i vejret i disse år, er det for mange blevet en nødvendighed mere end et valg at flytte ud af byen,” siger Birgit Daetz.

(Artiklen fortsætter under billedet…)

Stigninger på over 100 procent

Det forklarer, at flere sjællandske kommuner har oplevet stigninger i salget på over 100 procent fra første halvår 2012 til samme periode i år. Det gælder helt præcist 12 kommuner, hvor den største forskel findes i Solrød, der rammer en stigning på 171 procent. Øvrige kommuner i top fem er Ringsted, Vallensbæk, Næstved og Allerød.

”Udviklingen henover det seneste år indikerer, at samme tendens kommer til at fortsætte et godt stykke tid fremover. I forhold til første halvår 2016 ses de største stigninger netop i flere af de københavnske omegnskommuner. Det er dog også værd at tage notits af, at kommuner som Svendborg, Morsø, Horsens og Bornholm sniger sig med i top 10 med stigninger i hussalget på omkring 30 procent,” siger Birgit Daetz.

Den kommune i landet, hvor der er blevet solgt flest huse i årets første seks måneder, er Aarhus med 1.182 handler. På fem år er salget steget med lidt over 50 procent.

Antal solgte huse i 1. halvår:

Region201220132014201520162017
Hovedstaden3.6154.0734.3965.9625.4785.987
Midtjylland3.6523.7983.9985.2745.0125.592
Nordjylland1.7581.7511.7622.9902.2992.477
Sjælland2.2342.5422.8233.6983.8364.287
Syddanmark3.3073.3773.6194.6824.7355.174
Hele landet14.56615.54116.59821.90621.36023.517

(Kilde: Boligsiden.dk)

Top 10: Kommuner med størst stigning i hushandlen på 5 år

 Antal handler i 1. halvår 2012Antal handler i 1. halvår 2017Ændring i pct.
Solrød76206171 %
Ringsted75200167 %
Vallensbæk55132140 %
Næstved167387132 %
Allerød79177124 %
Frederikssund131291122 %
Odsherred80175119 %
Holbæk150327118 %
Slagelse150319113 %
Egedal153323111 %

(Opgørelsen dækker over solgte villaer og rækkehuse i første halvår af 2012 og 2017. Kun kommuner, hvor der har været mere end 50 handler i 2012 indgår i oversigten. Kilde: Boligsiden.dk)

Øvrige nøgletal:

Antal solgte ejerlejligheder i 1. halvår:

Region20122017Ændring i pct.
Hovedstaden3.5236.62088 %
Midtjylland8661.67493 %
Nordjylland33665194 %
Sjælland292671130 %
Syddanmark392823110 %
Hele landet5.40910.43993 %

(Kilde: Boligsiden.dk)

Antal solgte fritidsboliger i 1. halvår:

Region20122017Ændring i pct.
Hovedstaden50094088 %
Midtjylland48885475 %
Nordjylland42467760 %
Sjælland6621.27663 %
Syddanmark37873996 %
Hele landet2.4524.48683 %

(Kilde: Boligsiden.dk)


Tags: , , , ,

Lignende artikler