Print
Af

To ud af tre villaer står til salg i mindst 200 dage

26.000 villaer har stået til salg hos ejendomsmæglerne i 200 dage eller mere. I en håndfuld tilsyneladende er helt umulige at sælge, da de har været udbudt i over tre år. Det viser tal fra boligsiden.dk.

Overvejer du at sætte huset til salg, bør du nok væbne dig med tålmodighed. Nye tal fra boligsiden.dk afslører nemlig, at to ud af tre villaer har stået til salg i mindst 200 dage. Helt nøjagtig gælder det 63,8 pct. af alle villaer, der for tiden er til salg.

”Det er de færreste, der får solgt huset i løbet af det første halve års tid, og det skyldes blandt andet, at der er rigtig mange varer på hylderne hos ejendomsmæglerne. Så villaen, der ikke er unik eller er prissat rigtigt, er ude i skarp konkurrence med de andre huse, som er til salg i kvarteret”, siger Birgit Daetz, kommunikationsdirektør hos boligsiden.dk.

80 pct. i Lolland

I visse kommuner er det langt flere end to ud af tre huse, som har stået til salg i over 200 dage. I Ærø, Langeland, Guldborgsund, Lemvig og Lolland kommuner gælder det for tre ud af fire udbudte villaer. Lolland topper i den kedelige statistik med knap 80 pct. af villaerne, som har ventet på en køber i over 200 dage.

”Nu skal man ikke lade sig afskrække af en liggetid på seks-syv måneder, for på landsplan er den gennemsnitlige liggetid for de godt og vel 40.000 villaer, der netop nu er til salg, på 335 dage – altså 11 måneder”, siger Birgit Daetz.

4 pct. har ventet på en køber i over tre år

Den trækkes blandt andet op af en lille håndfuld villaer, som er plaget af endog meget lange liggetider. Godt 1.600 villaer har nemlig ventet på en seriøs køber i over tre år. Disse villaer udgør 4 pct. af det samlede udbud på landsplan, og i fire kommuner har mindst en ud af ti villaer stået til salg i over tre år; det er Læsø og Guldborgsund med 10 pct. af de udbudte villaer; Thisted med 11 pct.; og Lolland med 13 pct.

 

 Antal boliger med liggetid over 200 dageAndel af alle boliger
Hele Landet2584663,82%
Region Hovedstaden299151,76%
Bornholm46667,05%
København by30944,33%
Dragør8462,69%
Frederiksberg1837,50%
København15138,72%
Tårnby5644,80%
Københavns omegn75845,42%
Albertslund733,33%
Ballerup6341,18%
Brøndby4244,21%
Gentofte16749,41%
Gladsaxe7743,26%
Glostrup3146,97%
Herlev2633,77%
Høje-Taastrup8051,28%
Hvidovre9447,24%
Ishøj3347,83%
Lyngby-Taarbæk7443,27%
Rødovre3739,36%
Vallensbæk2751,92%
Nordsjælland145853,64%
Allerød5247,71%
Egedal11847,77%
Fredensborg11360,75%
Frederikssund19261,34%
Furesø6339,13%
Gribskov23762,04%
Halsnæs8646,74%
Helsingør18154,19%
Hillerød12350,41%
Hørsholm8655,13%
Rudersdal20751,49%
Region Midtjylland640163,95%
Østjylland383262,66%
Aarhus53950,23%
Favrskov25558,35%
Hedensted36266,30%
Horsens43364,05%
Norddjurs37372,71%
Odder15267,26%
Randers53066,08%
Samsø4260,87%
Silkeborg51065,81%
Skanderborg28359,21%
Syddjurs35367,75%
Vestjylland256965,99%
Herning34260,00%
Holstebro33665,75%
Ikast-Brande19761,56%
Lemvig19477,29%
Ringkøbing-Skjern43569,49%
Skive32471,52%
Struer23372,59%
Viborg50860,40%
Region Nordjylland405566,33%
Nordjylland405566,33%
Aalborg55353,85%
Brønderslev28567,38%
Frederikshavn59668,51%
Hjørring52267,97%
Jammerbugt45566,42%
Læsø4572,58%
Mariagerfjord36872,87%
Morsø21369,84%
Rebild21567,40%
Thisted45569,15%
Vesthimmerland34870,88%
Region Sjælland523367,37%
Østsjælland72953,37%
Greve11147,44%
Køge18057,69%
Lejre11855,40%
Roskilde21149,07%
Solrød10961,58%
Vest- og Sydsjælland450470,35%
Faxe20765,92%
Guldborgsund79276,97%
Holbæk41666,03%
Kalundborg41767,80%
Lolland70179,39%
Næstved32260,19%
Odsherred25066,31%
Ringsted18268,42%
Slagelse38866,55%
Sorø27075,00%
Stevns12558,14%
Vordingborg43472,94%
Region Syddanmark716666,16%
Fyn305766,30%
Ærø11377,93%
Assens40668,35%
Faaborg-Midtfyn46567,10%
Kerteminde12462,94%
Langeland25474,05%
Middelfart34967,37%
Nordfyns22665,13%
Nyborg19466,44%
Odense48859,01%
Svendborg43866,87%
Sydjylland410966,05%
Aabenraa37068,77%
Billund17472,20%
Esbjerg36952,87%
Fanø3179,49%
Fredericia19757,77%
Haderslev40868,57%
Kolding48266,12%
Sønderborg40868,80%
Tønder33772,16%
Varde36067,54%
Vejen31469,47%
Vejle65966,23%


Tags:

Lignende artikler