Bolignyheder

Nyhedsarkiv
Vælg måned
 
Print
28/08 - 2012 Af Birgit Daetz

Her er konkurrencen om boligerne størst

Søger du villa i Aarhus, er du ikke ene. Aarhus er den kommune, som flest søger villa i, og Frederiksberg er det sted, flest søger efter ejerlejlighed i. Hvis man ser på interessen i forhold til antal boliger til salg, er konkurrencen fra andre villasøgende hårdest omkring København. Boligsiden.dk har lavet en opgørelse over, hvor køberne mest søger bolig.


I en ny opgørelse over brugerne søgeadfærd på boligsiden.dk sætter landets mest besøgte boligportal lup på, hvor stor konkurrencen er blandt brugerne, når de søger efter en ejerlejlighed eller en villa. Tallene viser hvor mange gennemsnitlige søgninger, der er pr villa og pr ejerlejlighed i en kommune.

”Det viser sig, at Brøndby, Albertslund og Herlev topper listen over kommunerne, når vi ser på antal søgninger pr ejerlejligheder. I Brøndby er der gennemsnitligt 184 månedlige søgninger på hver af de udbudte ejerlejligheder, mens tallet er 128 i Albertslund og 110 i Herlev. Det er med andre ord i disse tre byer, der er flest, som kigger efter ejerlejlighed i forhold til antallet af udbudte boliger”, forklarer Birgit Daetz, kommunikationsdirektør hos boligsiden.dk.

Sagt på en lidt anden måde er den umiddelbare konkurrence mellem brugerne af boligsiden.dk, som leder efter ejerlejlighed, størst i de tre Vestegns-kommuner.

Mest konkurrence om villaer i Frederiksberg
Når man ser på antal gennemsnitlige søgninger pr. villa i landets kommuner, dukker Albertslund og Herlev igen op i top tre; i førstnævnte er der i gennemsnit 122 månedlige søgninger pr. udbudte villa, mens tallet for Herlev er 63.
Frederiksberg Kommune topper listen med hele 240 månedlige søgninger

”Når vi ser på villaerne, er kommunerne i og omkring hovedstadsområdet generelt set mest populære. Naturligt nok, for det er i den nordlige del af Sjælland, at husmarkedet har det bedst. Men også øer som Samsø og Fanø er meget populære. De ligger begge to repræsenteret i den tredjedel af landets kommuner, hvor der er størst konkurrence om hvert emne blandt de boligsøgende”, siger Birgit Daetz.

Ærø og Stevns yderst populære
Ser man på tillige på antal søgninger i forhold til antal udbudte ejerlejligheder, er Stevns også fornemt med. Faktisk ligger den sydsjællandske kommune helt oppe på en niendeplads blandt de kommuner, hvor der er flest søgninger i forhold til udbuddet af boliger. Det gælder endnu mere for Ærø, som indtager pladsen som den fjerde mest populære kommune blandt de brugere, der leder efter ejerlejlighed.

Baggrunden herfor er dog, at der i disse kommuner ikke er mange lejligheder at vælge mellem, helt nøjagtig er der højst fem ejerlejligheder udbudt til salg i kommunen.

Se konkurrencen i dit område her

VILLAER
KommuneAntal villaer udbudtAntal villa søgninger pr mŒnedGennemsnit antal s¿gninger pr villaer pr mŒned
1Frederiksberg4811549240,60
2Albertslund202459122,95
3Herlev77488863,48
4Lyngby-Taarbæk1711056461,78
5Vallensbæk51309460,67
6Rødovre93555559,73
7Glostrup66345652,36
8Ishøj69273039,57
9Gentofte3371281038,01
10Gladsaxe178648836,45
11Allerød109388435,63
12Furesø159547034,40
13Hørsholm158522133,04
14Brøndby95300031,58
15Hvidovre200578728,94
16Ballerup153427727,95
17TΌrnby124328526,49
18København384874222,77
19Dragør134295822,07
20Fredensborg186377320,28
21Greve238462819,45
22Solrød178339719,08
23Fanø3866117,39
24Høje-Taastrup158263716,69
25Egedal245401016,37
26Hillerød246392315,95
27Ringsted264409015,49
28Køge310469215,14
29Lejre212306114,44
30Rudersdal399543113,61
31Roskilde429566313,20
32Samsø6988912,88
33Odder224284512,70
34Aarhus10691316612,32
35Odense827998612,07
36Fredericia337374311,11
37Stevns212233111,00
38Helsingør333342010,27
39Skanderborg47945989,60
40Kerteminde19716688,47
41Halsnæs18615268,20
42Sorø35828437,94
43Faxe31224247,77
44Nyborg29121307,32
45Frederikssund31422897,29
46Kolding72751547,09
47N¾stved53136376,85
48Ærø1449656,70
49Horsens67543166,39
50Svendborg65441726,38
51Favrskov43827516,28
52Holbæk63038396,09
53Middelfart52030335,83
54Silkeborg77243785,67
55Aalborg103257045,53
56Randers80144155,51
57Gribskov38020415,37
58Langeland34217565,13
59Læsø623185,13
60Odsherred37819155,07
61Esbjerg69333274,80
62Slagelse58427914,78
63Vejle99544674,49
64Syddjurs52023244,47
65Billund24010554,40
66Hedensted54723924,37
67Nordfyns34714644,22
68Lemvig25110334,12
69Rebild31913114,11
70Ikast-Brande31812894,05
71Herning57022533,95
72Holstebro51219403,79
73Vejen45216203,58
74Vordingborg59421233,57
75Morsø30410763,54
76Kalundborg61721793,53
77Haderslev59620373,42
78Sønderborg59220123,40
79Aabenraa53717523,26
80Struer32110323,21
81Assens59318013,04
82Skive45313542,99
83Faaborg-Midtfyn69520752,99
84Viborg84024842,96
85Varde53113952,63
86Norddjurs51213292,60
87Brønderslev42310802,55
88Mariagerfjord50312522,49
89Guldborgsund103020912,03
90Hjørring76714561,90
91Lolland88316101,82
92T¿nder4668441,81
93Thisted6569971,52
94Vesthimmerland4907161,46
95Ringkøbing-Skjern6268981,43
96Jammerbugt6849181,34
97Frederikshavn87310781,23
98Bornholm6965300,76


Tags:

Lignende artikler