Bolignyheder

Nyhedsarkiv
Vælg måned
 
Print
Af Birgit Daetz27/08 - 2012

Her er de billigste standardhuse

Det almindelige danske parcelhus koster helt op til 5 mio. kr. i landets dyreste kommuner, men i 17 kommuner er gennemsnitsprisen under 1,2 mio. kr. Det viser tal fra boligsiden.dk.


Prisforskellene på et helt almindeligt parcelhus er enorme rundt om i landet. Mens køberne i Gentofte betaler helt op til 5,4 mio. kr. i gennemsnit for et hus på 130 til 150 kvm, slipper man i 17 af landets kommuner med priser på under 1,2 mio. kr.

Tallene stammer fra boligsiden.dk. De viser, at det i tre kommuner faktisk kan lade sig gøre at købe det traditionelle danske hus for under 1 mio. kr. – nemlig Tønder, Lolland og Lemvig. Billigst er standardhuset i sidstnævnte med en gennemsnitlig udbudspris på knap 830.000 kroner, svarende til en kvadratmeterpris på 5.600 kroner.

Læs også: Har du råd til bolig og bil? Tjek kortet

”Hvis man er villig til at pendle til arbejde, er der rigtig mange penge at spare på et godt hus til familien, hvis man kigger lidt uden for de store byer. Forskellen på udbudsprisen kan snildt være en halv million mellem to nabokommuner”, siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos boligsiden.dk.

Spar 600.000 kr. i nabokommunen
Et eksempel er Billund, som er en af de 17 kommuner, hvor standardhuset i gennemsnit koster under 1,2 mio. kr., og Kolding, hvor priserne ligger knap 600.000 højere.

Mest almindeligt er det dog, at standardhuset koster fra 1,2 til 1,7 mio. kr. Det er prisniveauet i 40 af landets kommuner.

Billigere end en ejerlejlighed

”Samlet set koster standardhuset under 1,7 mio. kr. i knap 60 pct. af de danske kommuner. Så hvis man ikke partout behøver bo i velhaverkommunerne i Nordsjælland og omkring landes fire største byer, behøver standardhuset ikke at koste en formue. Og med det renteniveau vi har i dag, kan familien mange steder sidde for under 10.000 kroner i månedlige udgifter til lån og andre faste udgifter. Det er billigere end en 80 kvadratmeter ejerlejlighed i de to største byer”, slutter Birgit Daetz

Kilde: Boligsiden.dk

Se prisen i din kommune:

KommuneGns udbudspris pr kvmPris for 140 pr kvm
Aabenraa7.6361.134.749
Aalborg12.0091.823.880
Aarhus18.3082.762.407
Albertslund20.9122.993.651
Allerød19.2422.914.016
Assens8.5021.307.047
Ballerup19.4272.993.291
Billund7.8301.180.069
Bornholm7.5481.189.571
Brøndby17.9492.726.281
Brønderslev7.7341.198.086
Dragør23.1013.515.262
Egedal15.1922.342.067
Esbjerg10.1291.550.526
Faaborg-Midtfyn8.0781.228.265
Favrskov11.2101.724.496
Faxe9.6951.458.347
Fredensborg16.9562.593.251
Fredericia11.6941.757.590
Frederikshavn10.5001.554.926
Frederikssund13.5012.082.542
Furesø22.4153.435.144
Gentofte35.1485.380.627
Gladsaxe21.0353.269.229
Glostrup19.5602.983.529
Greve17.4912.640.226
Gribskov12.0591.843.599
Guldborgsund6.8201.019.052
Haderslev7.7601.190.036
Halsnæs9.9681.593.039
Hedensted9.4661.413.743
Helsingør19.7743.012.417
Herlev20.0913.167.987
Herning8.9411.348.710
Hillerød15.5752.399.148
Hjørring8.2371.238.383
Høje-Taastrup15.6772.376.086
Holbæk12.0351.823.767
Holstebro9.0791.386.977
Horsens10.4011.578.860
Hørsholm30.4444.459.086
Hvidovre19.5932.858.861
Ikast-Brande9.2071.448.279
Ishøj16.4122.465.674
Jammerbugt7.5341.169.320
Kalundborg9.4871.436.929
Kerteminde10.1521.562.677
Køge11.9991.777.957
Kolding11.6271.758.036
Langeland8.3791.241.133
Lejre12.1451.830.077
Lemvig5.606828.267
Lolland5.940878.350
Lyngby-Taarbæk26.8763.903.400
Mariagerfjord7.7661.166.145
Middelfart12.8091.973.384
Morsø7.5551.127.742
Næstved9.4031.430.444
Norddjurs8.9051.343.699
Nordfyns7.6211.138.985
Nyborg9.8601.515.721
Odder12.4461.826.102
Odense12.6431.913.651
Odsherred9.1181.358.803
Randers10.0231.552.981
Rebild8.0311.236.127
Ringkøbing-Skjern6.8671.025.663
Ringsted11.0291.664.368
Rødovre19.3152.916.066
Roskilde15.8732.440.754
Rudersdal28.9314.371.882
Silkeborg12.1361.840.823
Skanderborg14.0822.115.675
Skive6.6061.007.906
Slagelse9.3061.435.518
Solrød18.9022.887.397
Sønderborg8.4521.276.812
Sorø9.8261.503.898
Stevns11.8421.730.260
Struer10.0131.488.975
Svendborg12.7692.001.091
Syddjurs10.5651.701.289
TŒrnby19.7042.911.439
Thisted7.1931.070.125
Tønder6.022885.253
Vallensb¾k18.8112.847.390
Varde7.9711.186.748
Vejen8.1421.278.938
Vejle10.4021.553.913
Vesthimmerland7.1571.112.058
Viborg8.3191.296.986
Vordingborg8.3171.252.597

Kun kommuner med mindst 5 standardhuse til salg er med i opgørelsen
Et standardhus er mellem 130 og 150 kvadratmeter og bygget mellem 1960 og 1990


Tags:

Lignende artikler