Print
Af

Villaer over hele landet sælges over udbudsprisen

En række boligkøbere betaler mere, end der står på prisskiltet, når de køber villa. Ifølge tal fra boligsiden.dk betales op til 15 pct. mere end udbudsprisen. Fænomenet ses overalt i landet – også i kommuner som Silkeborg, Lolland, Roskilde og Kalundborg.

Selv om faldende boligpriser og banker, der er tilbageholdende med at låne penge til potentielle boligkøbere, er dagligdag, lader nogle købere sig ikke påvirke af den negative stemning. De går over sælgers udbudspris på villaen for at sikre sig drømmehuset.

Tal fra Boligsiden.dk viser nemlig nu, at der i en lang række af landets kommuner bliver handlet villaer til over udbudsprisen – for disse handler ligger salgsprisen helt op til 15 pct. over den seneste udbudspris.

Villaer handles til overbud over hele landet

”Hvis man nu skulle gå med den tro, at fænomenet kun eksisterer i og omkring storbyerne, hvor boligmarkedet har det bedst for øjeblikket, så tager man fejl. Det er udbredt i hele landet, og faktisk ser vi de største gennemsnitlige overbud i kommuner som Silkeborg og Lolland”, fortæller Birgit Daetz, kommunikationsdirektør hos boligsiden.dk.

15 pct. over prisen

I Silkeborg kommune betalte villakøberne, der købte på overbud, i gennemsnit 15 pct. over udbudsprisen. Her blev der i gennemsnit lagt knap 300.000 kr. oveni udbudsprisen, som var på knap 2 mio. kr. I Lolland kommune lå overbuddet på lidt over 100.000 kr. i gennemsnit, og udbudsprisen på knap 700.000 kr.

”Årsagen til at boliger handles til en pris, der ligger over udbudsprisen er oftest, at der er flere købere med i opløbet om en bolig, og at der afgives bud. Men det kan for eksempel også skyldes, at ejendommen har en helt speciel beliggenhed eller en ganske speciel indretning”, siger Birgit Daetz fra Boligsiden og slutter:

”Og så er der næppe tvivl om, at der er tale om købere, der har orden i økonomien samt, at de er meget målrettede i, hvad de går efter.”

Sådan gjorde vi

Forskellen i udbuds- og salgsprisen er beregnet på kommuneniveau for de kommuner, hvor der var mindst fem boliger, som blev handlet dyrere end udbudsprisen.

Der er set på boliger handlet i perioden 1.1.2011 til 30.1.2012.

Data er trukket den 30. januar 2012.

KommuneUdbudsprisSalgsprisForskelForskel i %
Silkeborg1.946.4282.243.375296.94715,3%
Lolland691.800794.000102.20014,8%
Roskilde2.383.1812.681.729298.54712,5%
Kalundborg1.257.7771.381.667123.8899,8%
Holbæk1.255.8331.359.167103.3338,2%
Holstebro1.573.3331.701.095127.7628,1%
Vejle1.880.8822.017.975137.0927,3%
Hele landet1.983.1632.111.443128.2806,5%
Frederikshavn931.571985.92054.3485,8%
Aarhus2.248.6252.379.007130.3825,8%
Favrskov1.276.2721.345.93669.6645,5%
Næstved1.452.8001.525.49372.6935,0%
Sønderborg1.274.1661.334.16760.0004,7%
Hvidovre2.146.4002.237.00090.6004,2%
Aalborg1.946.8572.026.14379.2864,1%
Gentofte4.521.2504.701.734180.4844,0%
København3.394.0553.507.470113.4153,3%
Køge2.093.3332.152.20258.8682,8%
Randers2.348.6662.403.93755.2702,4%
Viborg1.853.0001.883.00030.0001,6%

 


Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Lignende artikler